Din dragoste și respect pentru Didi!

89

Olimpia a bifat al 10-lea meci consecutiv fără înfrângere și a învins clar ieri Foresta Suceava cu 3-0.

15153059_651626885018329_277272623_o

Partida a avut însă o încărcătură aparte iar jucătorii și spectatorii au vrut parcă împreună să-i cinstească , la el acasă, în curtea clubului de unde s-a lansat, memoria fostului internațional sătmărean Daniel Prodan.

15216219_651627071684977_497894246_o

Iar emoția s-a simțit încă de la vestiare… Jucătorii Olimpiei au ieșit pe teren cu tricouri negre pe care era imprimat chipul lui Daniel Prodan.

Aceștia au fost urmați de foști jucători ai Olimpiei, în timp ce antrenorul care l-a descoperit și format ca fotbalist pe Daniel Prodan, Iosif Vigh, alături de fratele fostului internațional român, Ciprian Prodan, au purtat un portret al lui Didi.

15182511_651626878351663_1483801104_o

Toți, împreună, actuali și foști fotbaliști, alături de spectatorii din tribune, au ținut un moment de reculegere în memoria lui Daniel Prodan.

Apoi au fost depuse flori și candele la altarul ad-hoc construit în memoria lui Didi de la marginea terenului.

15215759_651626875018330_2045748708_o
    Iar după primul fluier al arbitrului Florin Marcu s-a jucat la intensitate maximă…Cu Olimpia vrând parcă să rezolve cât mai rapid jocul….

Un joc întrerupt brusc în minutul 6 când fotbalul s-a oprit din nou în memoria lui DIDI.

Șase a fost numărul de pe tricoul lui Prodan pe vremea când acesta juca la Olimpia.

15152841_651627231684961_877388410_o
    Tot atunci, galeria Olimpiei a afișat un mesaj pe care scria: ”Te plânge Satu Mare, te plânge țara toată/ Nu te-om uita Tătucă, promitem, niciodată!”.

15224638_651627181684966_79039104_o

Iar apoi, preluând parcă din voința și dăruirea lui Didi, jucătorii Olimpiei s-au aruncat spre poarta moldovenilor. Și în minutul 8 au deschis scorul prin Onicaș.

15224599_651627285018289_441461925_o-2
    A urmat apoi o primă repriză cu un șut anemic al oaspeților și cu alte două-trei oportunități pentru Munteanu & co.

În partea a doua galben-albaștrii și-au permis chiar să facă spectacol… Andone l-a lăsat la vestiare pe apaticul Tudoran și l-a introdus pe Ludușan. Iar acesta împreună cu Munteanu, Pană și Faur i-au zăpăcit pe fundașii Forestei.

Munteanu a centrat pentru golul de 2-0 al lui Krausz din minutul 53, apoi Faur a centrat perfect pentru lovitura de cap de 3-0 a lui Mitru din minutul 74.

Iar între goluri , Ludușan, Faur sau Pană au mai avut alte situații bune…

Olimpia urcă pe patru și are cea mai bună linie de clasament la meciurile jucate în acest tur pe teren propriu. Urmează o deplasare lungă și obositoare până la Brăila. De unde sperăm că elevii lui Andone se vor întoarce din nou neînvinși.

Olimpia: Anca-Trip – Duruş, Heil, Fl. Mureşan, Iuhas (cpt.), – Faur, Onicaș, Sil. Pană (75 Erdei), Krausz, D. Muntean (81 Villand)- Tudoran (46 Ludușan)

Foresta: Niga (59 Hînțăscu) – D. Lung, Căinari, Rz. Avram (56 Cerlinca), Bg. Rusu, Semeghin, D. Bălan (cpt.), Dănilă (79 Strugariu), Drugă, Dumitriu, A. Mutu.