Hora Unirii!

Unirea Tășnad a câștigat, 4-0, derby-ul campionatului cu Victoria Carei și s-a distanțat în fruntea clasamentului din elite.

Însă în ciuda diferenței clare de pe tabelă, pe teren lucrurile au fost ceva mai echilibrate…Terenul greu, moale, a făcut ca fazele fixe să devină foarte importante iar la acest capitol gazdele s-au arătat mai eficiente…

Meciul a început cu şutul lui Nagy, dar acesta a trecut pe lângă poarta gazdelor (min. 3). Echipa locală a ieşit în evidenţă prin Micaş, dar lovitura de cap a mers peste poartă (min. 10). În minutul 33, Maxim este faultat pe partea dreaptă, iar Cădar l-a servit excelent pe Vădan, cel care a înscris cu capul din puţini metri. După o acţiune prelungită în careul Victoriei, mingea a ajuns la Cădar cel care din 10 metri l-a învins pe portarul oaspete (min. 36). După un nou fault pe partea dreaptă, a executat acelaşi Cădar, dar de data aceasta direct în poarta lui Preg (min. 39). Iar gazdele aveau un avantaj de trei goluri la pauză.
    În partea secundă tășnădenii au jucat economicos și au încercat să conserve diferența…Careienii au dominat dar fără efect pe tabelă…Iar până la final tot Unirea avea să mai puncteze o dată prin Silaghi în minutul 80.

Rezultatele de sâmbătă:
    Tăşnad – Carei 4-0
    Beltiug – Apa 7-0
    Negreşti – Decebal 4-1
    Doba – Moftinu Mic 3-2
    În clasament Unirea conduce cu 25 puncte urmată de Victoria Carei cu 21.

De remarcat că din cauza vremii nefavorabile toate meciurile de duminică din fotbalul județean au fost amânate.

Unirea: R. Cherecheş – C. Holczberger, C. Vădan, R. Hodaş, V. Maxim, A. Micaş, C. Schnellenperger, Ş. Ştiulanec, M. Schnellenperger, G. Cădar, M. Bălău. Rezerve: R. Silaghi, C. Maşlinca, S. Rus, D. Doiciar, M. Bolba, O. Creţ, G. Briszk. Antrenor: Bogdan Moise.

Victoria: Preg – I. Moldovan, B. Griszhaber, R. Ritli, M.Puşcaş, D. Tilinger, M. Vancsa, C. Silaghi, Z. Reszler, B. Nylvan, Z. Nagy. Rezerve: L. Ivasuc, P. Pozsonyi, M. Hevele, O. Ardelean, M. Varga, G. Szocsi. Antrenor: Răzvan Nintaş.