Unirea bate la Decebal

=

Liga a 4-a elite

Unirea Tășnad s-a impus clar la Decebal, 2-0, și e campioana de toamnă din elite. Frații Schnelenperger s-au arătat a fi decisivi în succesul de ieri de pe terenul Luceafărului. La primul gol, Cristian a recuperat la 40 m și a pasat excelent pentru Marius care a marcat din 11m. 0-1 în minutul 41. Apoi în partea a doua tot după o recuperare a lui Cristian, Unirea a plecat pe contraatac și Marius a făcut 2-0 în minutul 65. A fost un meci frumos cu multe situații de poartă, cu Cadar ghinionist, omul responsabil cu ratările la oaspeți şi cu veteranii Bălău și Vădan greu de depășit de ofensiva gazdelor.

”Au fost mai buni azi dar e păcat că le-am făcut cadou primul gol cu acea minge respinsă în centru. Dacă intram cu 0-0 la vestiare poate reușeam măcar un egal. Așa ne-au depășit fizic în partea a doua” a recunoscut managerul Luceafărului, Cosmin Iuhas. De cealaltă parte, Unirea a avut o frumoasă galerie la Decebal iar la final fanii și jucătorii au scandat minute bune…CAMPIONII…E un obiectiv despre care se vorbește cu entuziasm la Tășnad. Acum primul pas e făcut…Unirea e campioană de toamnă…Rămâne de văzut dacă la primăvară Victoria Carei, Energia Negrești sau Talna Orașu Nou vor reuși să revină în luptă… Un meci spectaculos s-a jucat la Oraşu Nou. Talna a reuşit să câştige meciul cu 3-2, asta după ce Ştiinţa Beltiug a condus la pauză cu 2-1. Oraşu Nou a marcat golul victoriei cu şansă, în minutul 90+4.