Chipciu și Stanciu au marcat pentru Anderlecht, care a pierdut acasă

=

Mijlocașii români Alex Chipciu și Nicolae Stanciu au marcat golurile echipei Anderlecht, care a fost învinsă, la Bruxelles, cu scorul de 3-2 de AS Saint-Etienne, joi seara, în ultima etapă a grupelor competiției de fotbal Europa League. Vicecampioana Belgiei a condus cu 2-0, prin golurile reușite de Chipciu (21) și Stanciu (31), dar a încasat trei goluri, marcate de Soederlund (62, 67) și Kevin Monnet-Paquet (73), ratând și un penalty, prin Henri Saivet (54). Stanciu a fost integralist, iar Chipciu a fost înlocuit în min. 60. Un meci de senzație a avut loc la Plzen, care a adus practic calificarea Astrei Giurgiu în șaisprezecimi. Austria Viena a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Raphael Holzhauser (19 — penalty) și Lukas Rotpuller (40), după ce echipa cehă a rămas în zece oameni, Lukas Hejda fiind eliminat la faza penalty-ului. Campioana Cehiei a avut o revenire formidabilă, marcând de trei ori, prin Tomas Horava (44) și Michal Duris (72, 84). Fenerbahce a învins-o pe Feyenoord la Rotterdam cu 1-0, iar Manchester United a câștigat la Odesa, 2-0 cu Zaria Lugansk, ambele echipe învingătoare mergând mai departe. Zenit Sankt Petersburg, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a pierdut primele puncte, succesul obținut de AZ Alkmaar (3-2), aducând și calificarea echipei batave. Gent a reușit calificarea in extremis, grație golului marcat de Kalifa Coulibaly (90+4), la Konya, perdanta fiind Sporting Braga, învinsă acasă de Șahtior Donețk cu 4-2. Ioan Hora a jucat 66 de minute la Konyaspor. Fiorentina, cu Ciprian Tătărușanu între buturi, a câștigat în Azerbaidjan, 2-1 cu Qarabag FK, terminând și pe primul loc în grupă.Dundalk, cu portarul Gabriel Sava rezervă, a fost învinsă cu 2-1 de Maccabi Tel Aviv și a ocupat ultimul loc în grupa sa. Ovidiu Hoban a jucat 56 de minute la Hapoel Beer Sheva, care a remizat în deplasare cu Southampton, 1-1. Campioana Israelului a fost egalată în prelungiri, dar s-a calificat grație rezultatelor directe. Raul Rusescu a intrat în minutul 77 la Osmanlispor, victorioasă cu 2-0 în meciul cu FC Zurich, succes care a parafat calificarea în faza următoare.