Tensiune, spectacol, prelungiri, VICTORIE!!!

=

bsc

E clar pentru toată lumea că în acest sezon baschetbalistele de la CSM par a fi mână-n mână cu producătorii de medicamente gen aspacardin. Fiecare meci e trăit la intensitate maximă, spectacolul e garantat iar învingătoarea cunoascută abia în ultima secundă.

Fetele lui Araujo au învins, sâmbătă, Olimpia Brașov cu 73-71 după un meci în care iar, pentru a patra oară în acest sezon , s-a ajuns în prelungiri.

CSM-ul a început bine și a avut 20-9 după 10 minute. Se părea că Orosz & co vor ști să gestioneze corect și celelalte sferturi și să oprească aruncările de afară ale periculoaselor Webb și Pesovic…Doar că brașovencele și-au revenit încet și pe fondul erorilor ofensive făcute de gazde au egalat în sfertul trei. Mai mult au pus șase puncte avantaj în dreptul lor, 48-42 în minutul 26.

bsc1

A urmat apoi un joc al nervilor cu CSM-ul încercând mereu să egaleze . Au urmat 21-15 în sfertul trei și 10-8 în sfertul patru și meciul a ajuns în prelungiri chiar dacă brașovencele au avut ultimul atac.

Cu Orosz extrem de motivată, cu Wittington imperială sub coș , cu Reed în double-double și cu Batey din nou eficientă și cu Tavic tamponată serios pe final, CSM-ul a reușit să dea coșul victoriei cu două secunde înaintea finalului. Căpitanul Andrea Olah a punctat decisiv iar apoi fetele s-au apărat magistral la ultima fază și sala a explodat la ultimul fluier al arbitrilor Istvan Bertalan, Cosmin Prișcă și Răzvan Opriș .

Un succes important care urcă CSM-ul pe loc de play off și dă speranțe pentru o clasare de top în Liga Națională.

Rămâne de văzut acum cât de grevă e accidentarea la nas a bosniacei Matea Tavic , o jucătoare muncitoare și extrem de utilă echipei. Și mai ales când va reuși să-și revină pivotul Kristina Baltic! Căci cu lotul complet, CSM-ul a arătat că se poate bate de la egal la egal cu orice echipă din LNBF.

CSM Satu Mare: Olah – 20, Whittington – 16, Batey – 14, Reed – 12, Tavic – 7, A. Pop – 4. Au mai jucat: Laza, Ferenczi, Szmutku. Antrenor: Jose Araujo.

Olimpia Braşov: Houser – 21, Webb – 21, Pesovic – 17, Crăciun – 6, Higgins – 6. Au mai jucat: Ardelean, Ghizila, Haas. Antrenor: Dan Calancea.