Învinşi pe final

Potaisa Turda - CSM Satu Mare

CSM Satu Mare a fost aproape de o surpriză la Turda, în etapa a 18-a a Ligii Naţionale. Mai bine de 50 de minute, handbaliştii antrenaţi de Iuliu Varady au ţinut în şah Potaissa, ocupanta locului 4. Deşi a avut un start mai slab şi a înscris primul gol abia în minutul 10, Satu Mare a preluat controlul şi a încheiat prima repriză cu un avans de două goluri, 13-11. Potaissa a replicat după pauză, iar Răzvan Pavel i-a adus în avantaj pe turdeni în minutul 36, 16-15.

Sătmărenii, doar locul 13 în clasament, au ţinut însă aproape şi s-a mers cap la cap până aproape de final. Potaissa a forţat în ultimele minute ale meciului şi a câştigat cu 26-23.

Au jucat la CSM: Cioroiu, Pogyină, Campar 5, Mureşan 4, Bejinariu 4, Trifunovici 3, Olah 2, Suciu 2, Rogoz 1, Morar 1, Stan 1, Crăciun, Mateş, Olaru.
Etapa viitoare, Satu Mare va primi vizita lui CSM Bucureşti, în timp ce Potaissa va juca, pe teren propriu, derby-ul cu HC Odorhei, pe 15 februarie, în direct la Digi Sport 3.

În clasament, pe primul loc se află CS Dinamo București, cu 43 puncte (16 jocuri), urmată de HC Dobrogea Sud, 37 p (15 j), AHC Potaissa Turda, 37 p (17 j), HC Odorhei, 32 p (15 j), CSM București, 30 p (16 j), etc. După această înfrângere CSM rămâne pe penultimul loc în clasament.