Sătmărencele eliminate în sferturile de finală ale Cupei României: CSM Târgovişte – CSM Satu Mare 72-60 (34-34)

16652518_10207964815304899_1177517948_n

CSM Satu Mare a părăsit Cupa României după ce a fost învinsă, în sferturile de finală, de către CSM Târgovişte, scor 60-72 (15-17, 19-17, 11-19, 15-19). Partida s-a disputat în Sala „Kati Szabo” din Sfântu Gheorghe, cea care găzduiește de miercuri Final 8 Cupa României la baschet feminin.

Echipa din Târgovişte a început mai bine partida, reuşind să conducă la o diferenţă de şase puncte, 6-0 după primele trei minute de joc. Sătmărencele au revenit în joc, însă primul sfert a fost adjudecat de fetele antrenate de Cătălin Tănase, scor 17-15.Sfertul doi a fost mult mai bine gestionat de sătmărence care au echilibrat partida iar scorul la pauza mare arăta, 34-34.

Se părea că elevele lui Jose Araujo sunt pe drumul cel bun, lucru demonstrat şi de scorul de pe tabelă, 40-37, însă căderea fizică dar şi lipsa de concentrare au făcut ca dâmboviţencele să revină şi să aibă un avans de opt puntce (53-45) înaintea ultimului sfert.

În primele minute ale actului decisiv CSM Târgovişte şi-a creat un avans de 12 puncte şi chiar dacă “alb roşiile” au mai redus din diferenţă până la final, echipa care s-a calificat în semifinale a fost cea din Turnul Chindiei, scor final 72-60.

Au jucat:
    CSM Satu Mare: Batey 13, Reed 11, Olah 11, Tavic 10, Baltic 9, Laza 4, Ferenczi 2, Szmutku. Antrenor: Jose Araujo.

CSM Târgoviște: Poole 19, Coker 16, Green 12, Toma 10, Dincă 9, Fodor 4, Chivu 2, Cosby, Virjoghe. Antrenor: Cătălin Tănase.

Principalele marcatoare ale echipei CSM Târgovişte au fost S. Poole cu 19 puncte, M. Coker 16 puncte, P. Green 12puncte, L. Toma 10 puncte, E. Dincă 9 puncte, M. Fodor 4 puncte și nou venita A. Chivu 2 puncte.

De la CSM Satu Mare au punctat M. Batey 13 puncte, C. Reed 11 puncte, A. Olah 11 puncte, M.Tavic 10 puncte, E. Tarţa 4 puncte, F. Ferenczi 2 puncte

CSM Târgoviște va juca în semifinale contra învingătoarei dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și „U” Cluj-Napoca.

Joi se stabiliește cealaltă semifinală în care se vor califica învingătoarele dintre:

• Olimpia Brașov – Phoenix Galați (17:00)
    • Sirius Tg. Mureș – CSBT Alexandria (20:00)