Inaugurarea clasei renovate de voluntarii DRÄXLMAIER Satu MareElevi ai Colegiului Tehnic I.C. Brătianu au început noul an școlar într-o clasă renovată de voluntari ai DRÄXLMAIER Satu Mare. Scopul proiectului de responsabilitate socială a fost îmbunătățirea condițiilor în care studiază elevii școlii profesionale.

Satu Mare, 10 septembrie 2018. În cadrul acțiunii ”Dăruim o clasă modernă elevilor de la școala profesională”, un grup de voluntari ai DRÄXLMAIER Satu Mare alături de elevi ai sistemului dual de învățământ din cadrul Colegiului I. C. Brătianu au renovat o sală de clasă. Cu sprijinul financiar al companiei a fost schimbat parchetul din clasă, pereții au fost recondiționați și zugrăviți, s-a achiziționat mobilier nou – bănci, scaune, catedră și tablă, s-au pus perdele și cuiere noi.

”Educația și formarea profesională de calitate reprezintă un atu important pentru tinerii de azi. Compania DRÄXLMAIER participă la programul de formare profesională în sistem dual – depunem toate eforturile pentru ca elevii care studiază alături de noi să beneficieze de cele mai bune condiții de studiu. De aceea consider că acest proiect de responsabilitate socială se adresează mai multor generații de elevi, care acum vor putea studia într-o clasă modernă. A fost esențială dedicarea colegilor mei, cei care au participat în grupul de voluntari care a realizat lucrările de renovare. Au lucrat împreună pentru a-i ajuta pe elevii care, la terminarea studiilor, le pot deveni colegi de serviciu,” spune domnul Iuliu Cadar, Director General în cadrul DRÄXLMAIER Satu Mare.

„Îmi face plăcere că am putut fi de ajutor la un asemenea proiect. Am realizat ceva util și frumos pentru școală și pentru elevi și ne-am simțit bine împreună cu colegii. Atmosfera a fost destinsă și am simțit că fiecare a lucrat la acest proiect cu mult drag”, spune Adrian Bonea, ”dirigintele de șantier” și membrul echipei cu o vastă experiență în astfel de proiecte de renovare, voluntar al DRÄXLMAIER Satu Mare.

A patra generație de elevi care învață meserie cu sprijinul DRÄXLMAIER Satu Mare începe studiul în anul școlar 2018-2019, compania ajungând astfel să pregătească nu mai puțin de 75 de tineri în regiune.


Delegația compusă din voluntarii de la DRÄXLMAIER Satu Mare care au lucrat la renovare a predat elevilor și profesorilor Colegiului Tehnic I. C. Brătianu noua sală de clasă, în cadrul unui scurt eveniment organizat în data de 10 septembrie 2018, după festivitatea de începere a noului an școlar.

„Avem un parteneriat de durată cu DRÄXLMAIER Satu Mare, care a fost un adevărat sprijin pe parcursul colaborării noastre. Suntem recunoscători că, pe lângă suportul financiar, angajații companiei și-au arătat dedicarea prin munca depusă de ei pentru a îmbunătăți condițiile de studiu din școala noastră. Astfel au ajutat la renovarea unei săli de clasă unde vor învăța elevii noștri”, spune Daniela Simona Ursu, Director al Colegiului Tehnic „Ion I. C. Brătianu” Satu Mare.

DRÄXLMAIER Group se implică în dezvoltarea sistemului de învățământ profesional încă din 2012 și de atunci a extins acest program în toate orașele în care compania își desfășoară activitatea – Pitești, Brașov, Timișoara, Hunedoara și Satu Mare.

DRÄXLMAIER Group este un furnizor de componente auto de talie internațională cu sediul central în Germania, având peste 60 de locații în mai mult de 20 de țări. Compania are, în prezent, aproximativ 70.000 de angajați în întreaga lume. Datorită muncii și capacității lor de inovare, DRÄXLMAIER Group a ajuns lider în domeniul tehnologic pentru segmentul premium de automobile.

Inventatorul cablajului specific fiecărui client, DRÄXLMAIER Group a patentat inovații în domeniul sistemelor de condus convenționale și alternative, precum și în domeniul componentelor electrice și electronice. Printre acestea se numără sistemele de cablaj și cele de baterii de înaltă tensiune. Ca lider de piață în crearea interioarelor pentru automobilele premium, DRÄXLMAIER Group furnizează console centrale, borduri și uși, precum și module de cockpit. În 2017, DRÄXLMAIER Group a realizat o cifră de afaceri de 4,1 miliarde de euro.

Prima fabrică din România a fost înființată în 1993, la Pitești. Au urmat apoi cele din Satu Mare, Timișoara, Hunedoara și Brașov – România devenind, astfel, cu peste 15.000 de angajați, unul dintre cele mai importante centre de dezvoltare și producție ale Grupului.

Printre clienții noștri se numără Audi, BMW, Jaguar, Land Rover, Maserati, Mercedes-Benz, MINI, Porsche, și Volkswagen, precum și producători auto inovativi din California.

ULTIMELE ȘTIRI

ALEGERI. Radu Cristescu și Radu Roca, vârfuri de lance pentru PSD Satu Mare la alegerile parlamentare

Vârfurile de lance pentru PSD Satu Mare la alegerile parlamentare din decembrie sunt reprezentate de doi de Radu: Cristescu și Roca. Cei doi au...

DOLIU în lumea culturală sătmăreană! Poetul Aurel Pop s-a stins din viață

Doliu în lumea culturală sătmăreană! Poetul Aurel Pop s-a stins din viață. Născut în anul 1949 în localitatea maramureșeană Cetățele, Aurel Pop a fost adoptat...

Candidații PNL Satu Mare la alegerile parlamentare, validați de conducerea centrală a PNL!

Candidații PNL Satu Mare pentru alegerile parlamentare au fost validați, duminică seara, de conducerea centrală a PNL! Membrii Comitetului Director Judeţean s-au reunit în şedinţă...

ALEGERI PARLAMENTARE. PMP luptă mai departe pentru județul Satu Mare. Lista candidaților PMP la Parlamentare

Partidul Mișcarea Populară Satu Mare, condus de președintele Liviu Pop, a depus în data de 16 octombrie 2020, dosarele atât la BEJ cât și...

Latest Posts

ALEGERI. Radu Cristescu și Radu Roca, vârfuri de lance pentru PSD Satu Mare la alegerile parlamentare

Vârfurile de lance pentru PSD Satu Mare la alegerile parlamentare din decembrie sunt reprezentate de doi de Radu: Cristescu și Roca. Cei doi au...

DOLIU în lumea culturală sătmăreană! Poetul Aurel Pop s-a stins din viață

Doliu în lumea culturală sătmăreană! Poetul Aurel Pop s-a stins din viață. Născut în anul 1949 în localitatea maramureșeană Cetățele, Aurel Pop a fost adoptat...

Candidații PNL Satu Mare la alegerile parlamentare, validați de conducerea centrală a PNL!

Candidații PNL Satu Mare pentru alegerile parlamentare au fost validați, duminică seara, de conducerea centrală a PNL! Membrii Comitetului Director Judeţean s-au reunit în şedinţă...

ALEGERI PARLAMENTARE. PMP luptă mai departe pentru județul Satu Mare. Lista candidaților PMP la Parlamentare

Partidul Mișcarea Populară Satu Mare, condus de președintele Liviu Pop, a depus în data de 16 octombrie 2020, dosarele atât la BEJ cât și...
Centre Humanes Business