More


    DISTRACȚIE Azi începe NEBUNIA. Goran Bregovici, Bosquito & Țăndărică, Claudia Șerdan și VH2, primele nume grele pe scenă de Zilele Orașului

    =

     

    Nebunia așteptată ocazionată de cele trei zile de distracție în cadrul Zilelor Orașului Satu Mare, va începe în această seară. Primele nume grele care vor urca pe scenă sunt Goran Bregovici, Bosquito & Țăndărică, Claudia Șerdan și VH2.

    Concertul Filarmonicii deschide balul

    A devenid deja o tradiție ca fiecare ediție a Zilelor Orașului să fie deschise de concertul în aer liber al Filarmonicii ”Dinu Lipatti”, care va avea loc azi, la ora 19.00. Va urma apoi deschiderea oficială când primarul Kereskenyi Gabor va da undă verde distracției.

    În continuare, așa cum ne putem aștepta, urmează trei zile de distracție. În această seară, pe scena din Centrul Nou vor evolua Bosquito & Țăndărică și Goran BregoviĆ & Wedding and Funeral Orchestra, seara urmând să se încheie cu parada DJ-ilor.

    Scena din Centrul Vechi (Ceasul Electric) va fi destinată dansului, muzicii folk și muzicii ușoare. Aici vor evolua, Claudia Șerdan Claudia Șerdan și Sergiu Berindei, Loga Dance Club, Sorin Bălaj, Radu Lup și Iști Vaida și, nu în ultimul rând, trupa VH2.

    Zilele Orașului Satu Mare 24 – 25 – 26 mai 2019

    Scena- Piața 25 Octombrie

    Vineri, 24 mai

    19.00 Concertul Filarmonicii ”Dinu Lipatti”
    19.45 Deschiderea oficială
    20.00 Concert Bosquito & Țăndărică


    22.30 Concert Goran BregoviĆ & Wedding and Funeral Orchestra24.00 – DJ Party cu DJ Rolly K, DJ Leviciusz, DJ Andrei Traistă, DJ Vlad Boldura;  invitat special: DJ Big Junior

    Sâmbătă, 25 mai

    16.30 Concert Rollscream și
    Black River Blues Band
    18.00 Miss Zilele Orașului Satu Mare
    19.30 Concert Andrea Bănică
    21.00 Concert Bye Alex és a Slepp
    22.30 Concert Vama
    24.00 Show de artificii

    Duminică, 26 mai

    17.30 Concert Heyroop și XXL
    19.30 Concert Dorian Popa
    20.30 Concert Irina Rimes
    22.20 Show de lasere
    22.30 Concert Rúzsa Magdi

    Scena Piața Libertății

    Vineri, 24 mai – Program de dans, muzică folk și muzică ușoară

    16.00 – 16.30 Concerte pop cu ansamblurile Inedit
    16.30 – 16.40 Dans modern cu majoretele și elevii Școlii Octavian Goga
    16.40 – 17.10 Concert pop cu elevii Școlii de Arte
    17.10 – 17.20 Dans modern cu trupa Stil
    17.20 – 17.50 Gabriela Szekely, George Negrea și Diu Oșan
    17.50 – 18.10 Muzică folk cu Loredana Morar și Roxana Gheorghiu
    18.10 – 18.20 Dans modern cu Crazy Dancers
    18.20 – 18.50 Muzică folk cu Florin Micaș și Luiza Molnar
    18.50 – 19.00 Dans modern cu Open Wings Studio
    19.00 – 19.20 Muzică folk cu Cezar Petrovici și Francisc Balogh
    19.20 – 19.30 Dans modern cu trupa Klaps din Rzeszów
    19.30 – 20.00 Muzică folk cu Claudia Șerdan și Sergiu Berindei
    20.00 – 20.10 Dans modern cu Loga Dance Club
    20.10 – 20.50 Muzică folk cu Sorin Bălaj, Radu Lup și Iști Vaida
    21.00 – 22.00 Muzică ușoară cu VH2

    Sâmbătă, 25 mai – Program folcloric

    16.00 – 16.20 Ansamblul folcloric Doruri Sătmărene
    16.20 – 16.40 Concert folcloric cu Angela Muntean
    16.40 – 17.10 Ansamblul Folcloric Maghiar Egri Csodaszarvas
    17.10 – 17.30 Concert folcloric cu Petrică Zele
    17.30– 17.50 Grup Vocal Armonia
    17.50– 18.00 Concert etno Radu Tămaș
    18.00 – 18.20 Program folcloric ucrainean cu Mihai Papariga
    18.20 – 18.40 Concert folcloric cu Maria Petca Poptean și Ansamblul Măgura din Târșolț
    18.40 – 19.00 Concert folcloric Romina Sârbe și Cristian Totpati
    19.00 – 19.30 Concert etno Bianca Rus
    19.30 – 20.00 Concert folcloric Petrică Mureșan


    20.10 – 22.00 Ansamblul Cununița cu Leontina Dorca și Carmen Sas;
    invitați: Matilda Pascal Cojocărița și Mariana Anghel

    Duminică, 26 mai – Program folcloric

    16.00 – 16.30 Ansamblul Folcloric Trandafirii Negri
    16.30 – 16.45 Concert folcloric cu Ghiță Blidar
    16.45 – 17.10 Dănțăușii din Socond și Malvina Madar
    17.10 – 17.40 Concert folcloric cu Sergiu Matoșan și Ana Maria Pteancu-Matoșan
    17.40 – 18.00 Ansamblul Folcloric German Gemeinsam
    18.00 – 18.20 Concert folcloric cu Maria Tripon
    18.20 – 18.50 Ansamblul Folcloric ”Codrișorul” de la Clubul Elevilor
    18.50 – 19.30 Ansamblul Folcloric ”Ceatăra” cu Ana Holdiș Pop
    19.30 – 19.50 Concert folcloric cu Georgiana Marina
    20.00 – 20.30 Concert folcloric cu Nicolae Mureșan și Nicolae Mureșan Jr.
    20.30 – 22.30 Ansamblul artistic profesionist “Crișana” din Oradea; soliști: Cornelia Covaci,
    Luminița Tomuța, Felicia Costin, Cornel Borza, Leontin Ciucur

    Scena a III-a> Shopping City Satu Mare: Program pentru tineret

    În cadrul acestei ediții a Zilelor Orașului Satu Mare a III-a scenă, care va fi amenajată în parcarea Shopping City Satu Mare. Artiștii principali sunt: sâmbăta Maximilian, duminica Nicole Cherry, iar tinerii DJ din Satu Mare precum: Shorty, Rikz, Rafael Savanyu, Philip Saliscan, Bogdan Roman, Alex Dumi, Mișu Portaru si Campean Andrei, vor oferi un program muzical celor care preferă genurile muzicale electro, drum & bass, dubstep sau tehno.

    Prin acest demers s-a urmărit îmbogățirea programului dedicat tinerilor și încurajarea lor pentru a se afirma în domeniul care îi pasionează.

    Astfel, pentru prima dată, în cadrul celui mai mare eveniment al comunității sătmărene, prin implicarea și energia voluntarilor SamStudia, vor fi organizate activități, concursuri și concerte pe parcursul a două zile, 25-26 mai 2019.

    Prin activitățile propuse se dorește promovarea jocurile de odinioară ale copilăriei când simplitatea și prietenii transformau o zi normală într-un eveniment frumos și pozitiv. Astfel, activitățile se vor desfășura după următorul program:

    SÂMBĂTĂ, 25 MAI
    • 16.00-17.00 – Community painting
    • 17.00-17:30 – Rațele și vânătorii
    • 18.00-18:30 – De-a prinselea
    19.00-19:30 -Țară, țară vrem ostasi!

    DUMINICĂ, 26 MAI
    • 17.00-17:30 – Țară, țară vrem ostasi!
    • 18.00-18:30 – Rațele și vânătorii
    • 19.00-19:30 – De-a prinselea

    De asemenea, voluntarii îi invită pe tineri și la concertele care vor avea loc sâmbătă și duminică, începând cu ora 15.00, după cum urmează:

    SÂMBĂTĂ, 25 MAI
    • 15:00 – Mishu
    • 16:00 – Water Horse
    • 17:00 – Dumi
    • 19:00 – Rikz
    • 21:00 – MAXIMILIAN
    • 22.00 – Shorty

    DUMINICĂ, 26 MAI
    • 15:00 -20:00 – Câmpean & Danciu
    • 20:00 – Definition
    • 21:00 – NICOLE CHERRY
    • 22:00 – Rafa
    Activități permanente: “Blind Date with a book!” și “Te provoc!”

    ”Dragi tineri, vă așteptăm în parcarea Shopping City, scena e a voastră!”, este mesajul transmis de organizatori.

     

    Alte activități:

    Sâmbătă, 25 mai

    11.00 Tower Run – Cursa Palatului Administrativ
    17.00 Târgul Meșterilor Populari – Deschiderea oficială
    17.00 Bijuterii muzicale – Catedrala Greco-Catolică

    Duminică, 26 mai

    12.00 Bijuterii muzicwale – Biserica Baptistă Maghiară
    16.00 The Strongest Men Concurs Internațional de Forță – P-ța Libertății
    19.00 Yom Kippur – Spectacol de teatru de Hanna Azoulay Hasfari, Teatrul de Nord Satu Mare, Sala Mare



    ULTIMELE ȘTIRI

    Latest Posts

    spot_img
    spot_img