DISTRACȚIE Azi începe NEBUNIA. Goran Bregovici, Bosquito & Țăndărică, Claudia Șerdan și VH2, primele nume grele pe scenă de Zilele Orașului



 

Nebunia așteptată ocazionată de cele trei zile de distracție în cadrul Zilelor Orașului Satu Mare, va începe în această seară. Primele nume grele care vor urca pe scenă sunt Goran Bregovici, Bosquito & Țăndărică, Claudia Șerdan și VH2.

Concertul Filarmonicii deschide balul

A devenid deja o tradiție ca fiecare ediție a Zilelor Orașului să fie deschise de concertul în aer liber al Filarmonicii ”Dinu Lipatti”, care va avea loc azi, la ora 19.00. Va urma apoi deschiderea oficială când primarul Kereskenyi Gabor va da undă verde distracției.

În continuare, așa cum ne putem aștepta, urmează trei zile de distracție. În această seară, pe scena din Centrul Nou vor evolua Bosquito & Țăndărică și Goran BregoviĆ & Wedding and Funeral Orchestra, seara urmând să se încheie cu parada DJ-ilor.

Scena din Centrul Vechi (Ceasul Electric) va fi destinată dansului, muzicii folk și muzicii ușoare. Aici vor evolua, Claudia Șerdan Claudia Șerdan și Sergiu Berindei, Loga Dance Club, Sorin Bălaj, Radu Lup și Iști Vaida și, nu în ultimul rând, trupa VH2.

Zilele Orașului Satu Mare 24 – 25 – 26 mai 2019

Scena- Piața 25 Octombrie

Vineri, 24 mai

19.00 Concertul Filarmonicii ”Dinu Lipatti”
19.45 Deschiderea oficială
20.00 Concert Bosquito & Țăndărică


22.30 Concert Goran BregoviĆ & Wedding and Funeral Orchestra24.00 – DJ Party cu DJ Rolly K, DJ Leviciusz, DJ Andrei Traistă, DJ Vlad Boldura;  invitat special: DJ Big Junior

Sâmbătă, 25 mai

16.30 Concert Rollscream și
Black River Blues Band
18.00 Miss Zilele Orașului Satu Mare
19.30 Concert Andrea Bănică
21.00 Concert Bye Alex és a Slepp
22.30 Concert Vama
24.00 Show de artificii

Duminică, 26 mai

17.30 Concert Heyroop și XXL
19.30 Concert Dorian Popa
20.30 Concert Irina Rimes
22.20 Show de lasere
22.30 Concert Rúzsa Magdi

Scena Piața Libertății

Vineri, 24 mai – Program de dans, muzică folk și muzică ușoară

16.00 – 16.30 Concerte pop cu ansamblurile Inedit
16.30 – 16.40 Dans modern cu majoretele și elevii Școlii Octavian Goga
16.40 – 17.10 Concert pop cu elevii Școlii de Arte
17.10 – 17.20 Dans modern cu trupa Stil
17.20 – 17.50 Gabriela Szekely, George Negrea și Diu Oșan
17.50 – 18.10 Muzică folk cu Loredana Morar și Roxana Gheorghiu
18.10 – 18.20 Dans modern cu Crazy Dancers
18.20 – 18.50 Muzică folk cu Florin Micaș și Luiza Molnar
18.50 – 19.00 Dans modern cu Open Wings Studio
19.00 – 19.20 Muzică folk cu Cezar Petrovici și Francisc Balogh
19.20 – 19.30 Dans modern cu trupa Klaps din Rzeszów
19.30 – 20.00 Muzică folk cu Claudia Șerdan și Sergiu Berindei
20.00 – 20.10 Dans modern cu Loga Dance Club
20.10 – 20.50 Muzică folk cu Sorin Bălaj, Radu Lup și Iști Vaida
21.00 – 22.00 Muzică ușoară cu VH2

Sâmbătă, 25 mai – Program folcloric

16.00 – 16.20 Ansamblul folcloric Doruri Sătmărene
16.20 – 16.40 Concert folcloric cu Angela Muntean
16.40 – 17.10 Ansamblul Folcloric Maghiar Egri Csodaszarvas
17.10 – 17.30 Concert folcloric cu Petrică Zele
17.30– 17.50 Grup Vocal Armonia
17.50– 18.00 Concert etno Radu Tămaș
18.00 – 18.20 Program folcloric ucrainean cu Mihai Papariga
18.20 – 18.40 Concert folcloric cu Maria Petca Poptean și Ansamblul Măgura din Târșolț
18.40 – 19.00 Concert folcloric Romina Sârbe și Cristian Totpati
19.00 – 19.30 Concert etno Bianca Rus
19.30 – 20.00 Concert folcloric Petrică Mureșan


20.10 – 22.00 Ansamblul Cununița cu Leontina Dorca și Carmen Sas;
invitați: Matilda Pascal Cojocărița și Mariana Anghel

Duminică, 26 mai – Program folcloric

16.00 – 16.30 Ansamblul Folcloric Trandafirii Negri
16.30 – 16.45 Concert folcloric cu Ghiță Blidar
16.45 – 17.10 Dănțăușii din Socond și Malvina Madar
17.10 – 17.40 Concert folcloric cu Sergiu Matoșan și Ana Maria Pteancu-Matoșan
17.40 – 18.00 Ansamblul Folcloric German Gemeinsam
18.00 – 18.20 Concert folcloric cu Maria Tripon
18.20 – 18.50 Ansamblul Folcloric ”Codrișorul” de la Clubul Elevilor
18.50 – 19.30 Ansamblul Folcloric ”Ceatăra” cu Ana Holdiș Pop
19.30 – 19.50 Concert folcloric cu Georgiana Marina
20.00 – 20.30 Concert folcloric cu Nicolae Mureșan și Nicolae Mureșan Jr.
20.30 – 22.30 Ansamblul artistic profesionist “Crișana” din Oradea; soliști: Cornelia Covaci,
Luminița Tomuța, Felicia Costin, Cornel Borza, Leontin Ciucur

Scena a III-a> Shopping City Satu Mare: Program pentru tineret

În cadrul acestei ediții a Zilelor Orașului Satu Mare a III-a scenă, care va fi amenajată în parcarea Shopping City Satu Mare. Artiștii principali sunt: sâmbăta Maximilian, duminica Nicole Cherry, iar tinerii DJ din Satu Mare precum: Shorty, Rikz, Rafael Savanyu, Philip Saliscan, Bogdan Roman, Alex Dumi, Mișu Portaru si Campean Andrei, vor oferi un program muzical celor care preferă genurile muzicale electro, drum & bass, dubstep sau tehno.

Prin acest demers s-a urmărit îmbogățirea programului dedicat tinerilor și încurajarea lor pentru a se afirma în domeniul care îi pasionează.

Astfel, pentru prima dată, în cadrul celui mai mare eveniment al comunității sătmărene, prin implicarea și energia voluntarilor SamStudia, vor fi organizate activități, concursuri și concerte pe parcursul a două zile, 25-26 mai 2019.

Prin activitățile propuse se dorește promovarea jocurile de odinioară ale copilăriei când simplitatea și prietenii transformau o zi normală într-un eveniment frumos și pozitiv. Astfel, activitățile se vor desfășura după următorul program:

SÂMBĂTĂ, 25 MAI
• 16.00-17.00 – Community painting
• 17.00-17:30 – Rațele și vânătorii
• 18.00-18:30 – De-a prinselea
19.00-19:30 -Țară, țară vrem ostasi!

DUMINICĂ, 26 MAI
• 17.00-17:30 – Țară, țară vrem ostasi!
• 18.00-18:30 – Rațele și vânătorii
• 19.00-19:30 – De-a prinselea

De asemenea, voluntarii îi invită pe tineri și la concertele care vor avea loc sâmbătă și duminică, începând cu ora 15.00, după cum urmează:

SÂMBĂTĂ, 25 MAI
• 15:00 – Mishu
• 16:00 – Water Horse
• 17:00 – Dumi
• 19:00 – Rikz
• 21:00 – MAXIMILIAN
• 22.00 – Shorty

DUMINICĂ, 26 MAI
• 15:00 -20:00 – Câmpean & Danciu
• 20:00 – Definition
• 21:00 – NICOLE CHERRY
• 22:00 – Rafa
Activități permanente: “Blind Date with a book!” și “Te provoc!”

”Dragi tineri, vă așteptăm în parcarea Shopping City, scena e a voastră!”, este mesajul transmis de organizatori.

 

Alte activități:

Sâmbătă, 25 mai

11.00 Tower Run – Cursa Palatului Administrativ
17.00 Târgul Meșterilor Populari – Deschiderea oficială
17.00 Bijuterii muzicale – Catedrala Greco-Catolică

Duminică, 26 mai

12.00 Bijuterii muzicwale – Biserica Baptistă Maghiară
16.00 The Strongest Men Concurs Internațional de Forță – P-ța Libertății
19.00 Yom Kippur – Spectacol de teatru de Hanna Azoulay Hasfari, Teatrul de Nord Satu Mare, Sala Mare





ULTIMELE ȘTIRI

Latest Posts