Olimpia trece cu emoții de Dacia

=

Olimpia a trecut cu bine și peste duelul de duminică împotriva celor de la Dacia Medieșu Aurit.
    Reveniți pe stadionul Daniel Prodan, galben-albaștrii s-au impus cu 4-2 și au rămas la șefia seriei A.

Nelu Donca a început acest meci cu următoarea formulă: Vlăduț Duca – Robert Chifor, Călin Turșuc (cpt.), Nagy Leonard, Gheorghe Filimon, Resende Kennedy, Răzvan Vonet, Denis Chivari, Mihai Sician, Sergiu Pop, Srepler Erich
    Rezerve: Adrian Crișan – Bogdan Ile, Florin Puți, Alin Lung, Paul Bonta, Lakatos Istvan, Sorin Grigoraș
    De partea cealaltă, antrenorul celor de la Dacia Medieșu Aurit, Vasile Robaș, a aliniat următorul unsprezece de start: Adrian Mezei – Vasile Varga (cpt.), Varga Istvan, Lucian Sunea, Adrian Varga, Sorin Balog, Vlad Marton, Paul Maxim, Marcel Roman, Ionuț Silaghi, Sorin Varga
    Rezerve: Balogh Jozsef, Gyapjas Elemer, Torok Marian
    In minutul 20 Sorin Balog reușește sa modifice tabela pentru Dacia Medieșu Aurit. Cinci minute mai târziu căpitanul galben-albaștrilor, Calin Tursuc, reușește sa înscrie în urma unui corner executat de pe partea dreapta și scorul era 1-1, scor cu care s-a intrat la cabine.
    La reluarea jocului, în minutul 49, Resende Kennedy perforează poarta celor de la Medieșu Aurit și tabela arata 2-1 în favoarea Olimpiei. Cei de la Dacia reușesc egalarea dintr-o lovitura libera executata de Ionuț Silaghi în minutul 75.
    Galben-albaștrii nu se dau bătuți și incurajați de la spate de galerie, care simte și ea momentul dificil prin care trecea echipa, reușesc sa înscrie prin Sorin Grigoras în minutul 85 cu un lob peste portarul advers.
    In minutul 91, Istvan Lakatos ia o acțiune pe cont propriu, driblează doi fundași adverși și înscrie printre picioarele portarului Daciei stabilind scorul final al partidei.
    Astfel, Olimpia Satu Mare – Dacia Medieșu Aurit s-a terminat cu scorul de 4-2.
    La meciul dintre echipele de juniori ale celor doua cluburi scorul a fost Olimpia Satu Mare – Dacia Medieșu Aurit 2-5.
    La acest meci suma stransa in cutia cu donatii a fost de 600 de lei, lucru pentru care tinem sa va multumim.
    De remarcat că la centru l-am avut pe divizionarul Ovidiu Mazilu, iar unul dintre asistenți a fost Constantin Por, vicepreședintele AJF Satu Mare și, totodată, observator la liga a 3-a! Al treilea oficial a fost Claudiu Matei… Ar fi interesant ce calificativ i-a dat observatorul Eugen Halici șefului său de la Comisia de observatori… Constantin Por!