Debut cu dreptul pentru italianul Procaccini

Doar cinci zile a avut la dispoziție noul antrenor al CSM-ului, italianul Mauro Procaccini pentru a-și cunoaște noile jucătoare și pentru a pregăti meciul cu U Cluj Napoca.Iar timpul scurt avut la dispoziție și faptul că șase jucătoare au venit pe rând la echipă de la loturile naționale și-a pus amprenta pe jocul CSM-ului duminică seara.

Echipa a început greoi jocul iar fetele noastre au găsit cu greu drumul spre coșul clujencelor în prima repriză . Arțăgoasa trupă de la Cluj pusă bine în teren de grecul Koukos a mers cu un avantaj minim la vestiare după prima repriză…32-31.
    A fost nevoie ca italianul Procaccini să regleze la pauză jocul și apoi în sfertul trei am văzut pe parchet adevărata față a lui Mosby& co.

CSM-ul a marcat la foc automat în vreme ce clujencele n-au mai găsit preț de cinci minute drumul spre coș… Astfel că CSM ul a reușit o desprindere importantă de 15 puncte la finalul sfertului trei , una păstrată apoi cu calm în ultimele zece minute…S-a încheiat CSM SATU MARE- U Cluj Napoca 68-54, pe sferturi: 18-16, 13-16, 25-9, 12-13.
    Artavia Ford a fost coșghetera partidei cu 18 puncte, din nou în double-double cu 17 recuperări. Pentru Universitatea Cluj-Napoca au mai înscris: Fleșer 11 puncte (3×3, 5 recuperări), B. Fota 8 puncte, Kilin 7, Uiuiu 5, Neagu 3 și Stoica 2 puncte.
    Alina Podar (3×3) și Bernice Mosby au fost cele mai bune marcatoare ale gazdelor cu câte 15 puncte, plus 6 și 7 recuperări. Pentru CSM Satu Mare au mai înscris: Miljkovic 12 puncte (5 recuperări), Stoiedin 8 puncte, Olah 6, Gladkova 5, Pop 3, Popescu 2 și Huțanu 2 puncte.
    CSM Satu Mare încheie turul cu victorii pe linie și revine pe primul loc în grupa Vest cu 10 puncte. Alb-roșiile sunt la egalitate cu ACS KSE Târgu Secuiesc, care are un meci în plus, dar au avantajul rezultatului direct. Universitatea Cluj-Napoca ajunge la 3 victorii și 2 înfrângeri și este pe trei cu 8 puncte, la egalitate cu FCC Baschet Arad, dar cu rezultatul direct de partea sa.
    …………………………………………..
    CSM Satu Mare: Mosby – 15p, Podar – 15p, Miljkovic – 12p, Stoiedin – 8p, Olah – 6p, Gladkova – 5p, A. Pop – 3p, Huțanu – 2p, Popescu – 2p, Croitoru. Antrenor: Mauro Procaccini.
    ”U” Cluj: Ford – 18p, Fleșer – 11p, Fota – 8p, Kilin – 7p, Uiuiu – 5p, Neagu – 3p, Stoica – 2p, Boloni. Antrenor: I. Koukos.
    ……………………………………………………….
    Tot duminică seară, în cadrul etapei a cincea din Seria Vest s-a mai jucat meciul KSE Tg. Secuiesc – FCC Arad, încheiat 55-77, iar luni, Rookies Oradea – Sirius Târgu Mureș 45-64.