Mani Gyenes, lider la Malle Moto și în TOP 30 la General

=

Pilotul chilian Pablo Quintanilla (Husqvarna) a câştigat joi cea de-a 11-a etapă a Raliului Dakar 2020, la secţiunea moto, apropiindu-se la mai puţin de 14 minute de americanul Ricky Brabec (Honda), liderul clasamentului general, în timp ce românul Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat pe locul 31.
    Quintanilla a fost cronometrat în 4 h 09 min 22 sec la capătul celor 379 km ai etapei de joi, desfăşurată între Shubaytah şi Haradh, devansându-l cu doar 9 secunde pe austriacul Matthias Walkner şi cu 2 min 48 sec pe argentinianul Luciano Benavides, ambii componenţii ai echipei KTM.
    Ricky Brabec s-a clasat pe locul al zecelea, la 11 min 48 sec de învingător. Americanul a rămas pe prima poziţie a ierarhiei generale, însă avansul său faţă de Pablo Quintanilla, ocupantul locului secund, s-a redus de la 26 minute la 13 minute şi 56 sec. Australianul Toby Price, câştigătorul de anul trecut al raliului, ocupă poziţia a treia, la 22 min 34 sec.
    Sătmăreanul Emanuel Gyenes a încheiat etapa de joi pe locul 31, la 52 in 19 sec, iar la general se menţine pe 29, la 07 h 42 min 57 sec de lider. Românul rămâne lider la categoria “malle moto”, cu un avans de 1 h 50 min 36 sec faţă de francezul Benjamin Melot.
    Austriacul Martin Frenademetz, care organizează de mai mulţi ani raliul hard enduro Red Bull Romaniacs în zona Sibiului, a încheiat etapa pe locul 50, la 01 h 26 min 38 sec de învingător, iar la general ocupă locul 65.
    Vineri este programată ultima etapă a Raliului Dakar 2020, Haradh – Qiddiya, în lungime de 374 km cronometraţi.