Minaur Baia Mare , echipă ce a eliminat pe CSM Satu Mare în turul 3, a reușit marți seara o calificare spectaculoasă în play off ul Cupei României.

Minerii s-au impus cu 5-4 după prelungiri la Cernavodă în fața celor de la Axiopolis.
Sătmărenii din lotul Minaurului au fost la înălțime, Chitaș a marcat pentru 1-1 apoi Mircea Donca a înscris pentru 2-1 în minutul 37 cu un eurogol, șut de la 30 m în vinclu, iar Sergiu Ciocan a adus calificarea în prelungiri cu reușita de de 5-4 din minutul 97.

Axiopolis Cernavodă e antrenată de Petre Grigoraș și activează în Liga a 4-a.

Un alt sătmărean, Alex Cadar a fost rezervă la Minerul Ocna Mureș. Echipa fostului portar de la CSM Satu Mare a ajuns în play off ul Cupei României după ce a eliminat pe CSM Slatina… Cu mențiunea că formația din Slatina s-a prezentat la joc fără antrenor și cu multe rezerve… Acest joc a fost observat de președintele AJF Satu Mare, Ștefan Szilagyi.

Ene înscrie la debutul pentru CS Mioveni
Un alt sătmărean, Cornel Ene a înscris la debutul său la CS Mioveni. Fundașul venit din Ungaria de la Gyiromot a marcat din penalty pentru 2-0 în minutul 42 iar argeșenii s-au calificat în play off cu succesul de la Reșița.