More  Dans sportiv. Spectacol Royal la Cupa Sătmarului

  - Advertisement -

  Sâmbătă 16 septembrie 2023, Satu Mare a redevenit capitala dansului sportiv pentru o zi. La sala LPS Ecaterina Both s-a desfășurat cea de-a XII-a ediție a Cupei Sătmarului la dans sportiv – un concurs național, cu participarea a peste 200 de perechi și a cca. 100 de fetițe care au dansat solo, sportivi veniți din toată țara.

  Competițiile s-au desfășurat în peste 30 de categorii de concurs, pe secțiuni și vârste diferite, cu participarea copiilor de la 4 ani până la adulți de vârsta seniori – categorie la care au participat 2 perechi.

  Pentru al 12-lea an consecutiv, gazda competiției a fost clubul sportiv Royal Dance Club, care pe această cale dorește să mulțumească în primul rând tuturor sportivilor care au depus efortul de a se pregăti pentru competiții, dar și părinților copiilor din clubul nostru care au făcut toate demersurile pentru ca acest eveniment să aibă loc din nou, la aceeași calitate ca în toți anii de până acum.

  Mulțumiri se îndreaptă și către instituțiile publice, persoanele juridice care au contribuit la eveniment, după cum urmează: Federației Române de Dans Sportiv, Ministerului Sportului, Primăriei Satu Mare, Casei de Cultură a Sindicatelor și Centrului Cultural „G.M.Zamfirescu”, tuturor sponsorilor și partenerilor evenimentului, și nu în ultimul rând mulțumim tuturor sportivilor școlii care au muncit cot la cot, zi de zi pentru a avea rezultate cât mai bune pe ringul de dans.

  Vă prezentăm, așadar, rezultatele sportivilor noștri pe secțiuni și categorii de vârstă:
  Open Standard 16-35 de ani:
  Locul 5: Mark Horvath – Denisa Graz;
  Open Latino Seniori
  Locul 2: Radu Kocsis – Crina Dobra
  Open Standard Seniori
  Locul 2: Radu Kocsis – Crina Dobra
  Open Basic Latino 6-11 ani:
  Locul 4: Cristian Mark Kovacs – Ema Andreea Lucuț
  Locul 5: Darius Ciprian Iepure – Armina Iepure
  Open Basic Latino, 12-15 ani:
  Locul 15: Alessio Bocrici – Daria Dragoș
  Open Basic Standard 16-35 ani
  Locul 12: Radu Kocsis – Crina Dobra
  Clasa E Standard, 16-35 ani:
  Locul 5: Erik Zsebenyi – Gabriela Maria Pușcașiu
  Locul 6: Radu Kocsis – Crina Dobra
  Clasa E 12-15 ani:
  Locul 11: Alessio Bocrici – Daria Dragoș
  Hobby 6-11 ani:
  Locul 13: Darius Ciprian Iepure – Armina Iepure
  Locul 21: Cristian Mark Kovacs – Ema Andreea Lucuț
  Debutanți Cha Cha, 8-9 ani
  Locul 2: Armin Andrei Dohi – Lara Maria Câmpan
  Locul 6: Bogdan Cristian Bura – Isabel Harkel
  Debutanți Vals Lent, 8-9 ani
  Locul 3: Bogdan Cristian Bura – Isabel Harkel
  Locul 5: Armin Andrei Dohi – Lara Maria Câmpan
  Precompetițional 2 dansuri 8-9 ani:
  Locul 4: Ianis Domuț – Lara Hiri
  Precompetițional 2 dansuri 10-11 ani:
  Locul 7: Vlad Luca Bura – Mara Ioana Șteer
  Locul 9: Raul Victor Marchiș – Raissa Florea
  Precompetițional 3 dansuri 8-9 ani:
  Locul 2: Ianis Domuț – Lara Hiri
  Precompetițional 3 dansuri 10-11 ani:
  Locul 5: Raul Victor Marchiș – Raissa Florea
  Locul 9: Vlad Luca Bura – Mara Ioana Șteer
  Fete Duo Sincron 6-9 ani:
  Locul 1: Lara Hiri – Armina Iepure
  Locul 2: Lara Câmpan – Mara Șteer
  Locul 6: Victoria Mureșan – Victoria Vasiac
  Fete Duo Sincron 10-11 ani:
  Locul 1: Maria Alexandra Hoara – Rania Denisa Busta
  Locul 2: Helga Tomșa – Sofia Coman
  Fete Duo Sincron 12-15 ani:
  Locul 5: Gloria Alexandra Mare – Adnana Maria Monac
  Solo Fete Bronz 8-9 ani:
  Locul 4: Sofia Maria Coman
  Solo Fete Bronz 10-11 ani:
  Locul 9: Elena Helga Tomșa
  Solo Fete Bronz 12-15 ani:
  Locul 3: Adnana Maria Monac
  Locul 8: Gloria Alexandra Mare
  Solo Fete Debutante 4-7 ani:
  Locul 7: Reghina Hanna Vida
  Locul 9: Leah Frenți
  Locul 10: Mara Maria Mocan
  Solo Fete Debutante 8-9 ani:
  Locul 13: Surya Maria Pop
  Locul 19-21: Victoria Vasiac
  Locul 19-21: Victoria Mureșan

  Vă reamintim faptul că evenimentul Cupa Sătmarului la Dans Spotiv a fost întotdeauna printre cele mai importante concursuri de dans ce se organizează anual pe teritoriul României, sportivii având posibilitatea de a dansa și obține de trei ori valoarea punctelor obținute la un concurs obișnuit.

  C.S. Royal Dance Club a fost înfiinţat de Otto Varga şi Ovidiu Ignat în anul 1993 şi a devenit membru al F.R.D.S (Federaţia Română de Dans Sportiv) chiar după un an de la înfiinţarea clubului în anul 1994.

  Clubul nostru are ca scop principal sprijinirea şi coordonarea activităților de dans sportiv de masă şi de performanţă pentru toate categoriile de vârstă.

  Club Sportiv Royal Dance Club este organizator de cursuri de dans sportiv: Cha Cha Cha, Jive, Paso Doble, Quick Step, Slow Fox, Rumba, Samba, Tango, Vals Wienez, Vals Lent, ce se desfăşoară în localitatea Satu Mare, în incinta Casei de Cultură a Sindicatelor, la etajul 1.
  În perioada următoare sportivii școlii se pregătesc intens pentru a participa la următoarele competiții din sezonul de toamnă-iarnă.

  C.S. Royal dance Club  ULTIMELE ȘTIRI

  Latest Posts