Liga a 3-a. Cristian Popa s-a despărțit, OFICIAL, de FC Olimpia 1921 Satu Mare

Liga a 3-a. Cristian Popa s-a despărțit, OFICIAL, de FC Olimpia 1921 Satu Mare

Așa cum anticipam a fost doar o chestiune de zile și de negocieri până la anunțul oficial al despărțirii antrenorului Cristian Popa de echipa de Liga a 3-a, FC Olimpia 1921 Satu Mare.

Lucrurile au devenit clare miercuri seara când conducerea clubului sătmărean a anunțat în mod oficial despărțirea de antrenorul Cristian Popa printr-o postare pe pagina oficială de facebook.

Iată mesajul:

”Salutare olimpiști.

Clubul Olimpia Satu Mare, cu acordul părților, anunță despărțirea de Cristi Popa, care până în prezent a ocupat funcția de antrenor principal pentru băieții de pe Someș. Rezilierea contractului se va semna în cursul zilei de mâine. Profităm de acest moment pentru a-i transmite mulțumiri lui Cristi pentru contribuția sa la echipă. Ne leagă multe momente frumoase, iar mereu ne vom aminti de antrenorul care a readus Olimpia în fotbalul mare. Orice poveste frumoasă are și un sfârșit, iar noi ne vom continua drumul înainte așa cum v-am obișnuit. Îi urăm mult succes și noroc în viitoarele sale provocări de antrenor.

Informații despre noul antrenor al clubului nostru vor fi făcute publice în cel mai scurt timp.

Hai Oli!”

Cristian Popa a venit la FC Olimpia 1921 Satu Mare la începutul lui 2023 și a adus cu el câțiva jucători. A reușit să câștige de o manieră categorică Liga a 4-a elite și s-a impus lejer și în barajul de promovare în Liga a 3-a.

Chiar dacă a terminat pe penultimul loc în seria a 10-a , cu Cristi Popa pe bancă au fost meciuri în care jucătorii galben-albaștrilor și-au depăsit condiția iar victoria din fața liderului, SCM Zalău sau ,remiza 3-3 cu CSM Olimpia sau victoria cu Minaur au reprezentat surprizele etapelor respective...

Schimbarea lui Cristi Popa vine la pachet cu schimbarea managementului. Echipa a fost , se pare , preluată de Agenția SoccerViza iar noii investitori și-au adus staff-ul cu ei.

Urmează probabil să fie oficializată și numirea italo-americanului Giuseppe Pasquale Funicello, cel care de altfel se află la Satu Mare și a apărut în câteva postări pe pagina celor de la SoccerViza. Nu ar fi exclus să apară nume noi și în conducerea administrativă . Cât despre lot se pare că vor mai veni la club câțiva stranieri.

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te