Victoria Carei a pierdut ambele partide la turneul de la Cigand

Aflată în cantonament la Băile Felix, echipa de liga a 3-a, Victoria Carei a ”dat o fugă ” sâmbătă până n Ungaria la Cigand pentru a participa la triunghiularul amical organizat de clubul gazdă din eșalonul al treilea al țării vecine.
    Elevii lui Marius Botan au cedat în primul meci în fața celor de la Cigand, scor 0-1 unicul gol fiind marcat de gazde încă din minutul 4.

În ciuda ocaziilor bune avute în partea secundă careienii nu au reușit să înscrie până la final.
    În al doilea meci, adversară a fost echipa secundă a campioanei, Ferencváros Budapesta.
    Barth Kevin a deschis scorul pentru Victoria Carei în prima repriză doar că cei de la Fradi II au întors rezultatul în ultimele zece minute.
    De remarcat că Victoria Carei s-a întors totuși cu un trofeu de la Cigand. Organizatorii l-au desemnat pe fundașul careienilor, Alex Negrea drept cel mai bun jucător al turneului.
    Antrenorul Marius Botan are și el motive de îngrijorare după acest turneu, Dunca și Popovici-Ciatău au ieșit accidentați de pe teren și nu au putut evolua până la final.
    „Sper că accidentările lor nu sunt grave, sunt doi jucători importanți pentru noi!” a spus antrenorul Marius Botan..
    Careienii s-au întors la Băile Felix și vor rămâne în cantonament până pe 17 februarie,
    În ultima zi de cantonament e programat la Oradea amicalul cu Crișul Sântandrei.
    Cigánd SE – Victoria Carei 1–0 (1–0)
    Victoria: Fila – Ciul, Dunca, Negrea, E. Marina, Popovici-Ciatău, Barta, Moldovan, D. Marina, Kinczel, Hosu.Au mai jucat : Bîrle, Baior, Barth, Nyilvan
    Victoria Carei – Ferencvárosi TC II 1–2 (1–0)
    Marcator : Barth Kevin
    Victoria Carei: Vili – Negreanu, Bîrle, Negrea, E. Marina, Popovici-Ciatău, Barta, Nyilvan, D. Marina, Baior, Barth.
    Au mai jucat : Mitracica – Ciul, Horváth, Kinczel, Moldovan
    Antrenor : Marius Botan