Liga a 3-a play out: Olimpia 1921 -Sănătatea Cluj 2-0 și….Trei puncte mari pentru salvare! Urmează marți de la ora 18 un nou duel important , cu Minaur Baia Mare

Olimpia 1921 a obținut un succes extrem de important vineri după amiază în fața principalei contracandidate la evitarea retrogradării.

Galben-albaștrii au învins Sănătatea Cluj, scor 2-0 și continuă să spere la salvarea directă de la retrogradare.

După o primă jumătate de oră echilibritată, Olimpia a deschis scorul în minutul 28 prin francezul Remi Emeriau, acesta punctând din centrarea lui Orvos. Oaspeții au ltrimis mingea în bară în minutul 32 prin Ștefan.

În minutul 56 Olimpia putea face 2-0, după ce Maris a scăpat în lateral cu portarul advers, dar a trimis în acesta.

Virușii verzi au terminat meciul cu veteranii Goga și Tilincă în atac, din fericire pentru Olimpia 1921 fără efect pe tabelă.

Sănătatea a dominat finalul de meci, pe contraatac Feier a cerut o lovitură de la 11 m, fără a-l impresiona însă pe central.

În minutul 85 a venit și golul de 2-0. Feier a fost lansat excelent, acesta a pătruns în careu și i-a pasat idea lui  Hacka. Suedezul care a pus latul pentru 2-0.

Se putea termina 3-0 doar că în prelungiri Feier a ratat un penalty acordat după un fault asupra lui Hacka .

Urmează un nou duel al salvării, marți pe terenul SOMEȘUL cu Minaur Baia Mare.

Olimpia MCMXXI: Patryk Siwiec – Denis Batin, Luca Feher, Maxime Aidebe, Jace Orvos, Laurențiu Caba, Lukas Hackaa, Leo Montesinos, Raul Ștef (cpt.), Mariș Duca, Remi Emeriau. Rezerve: Șugar, Mroz, Olteanu, Feier, Chamacho, Sătmărean, Godja, Ploeșteanu, Bodea. Antrenor: Giuseppe Funicello.

Sănătatea Cluj: Chindriș – Ștefan, Dioszeghi, Stretea, Cimpoeșu, Diomande, Vescan, Obeng, Zanc, Oltean, Sarosi. Rezerve: Taha, Varo, Paul, Yuh, Hîrceagă, Mureșan, Szolosi, Goga, Tilincă. Antrenor: Mircea Feșnic.

SERIA 10, etapa 6, play-out

Minaur Baia Mare – Lotus Băile Felix 2-0

Calvin Cândea (12), Raul Vitan (43)

Olimpia MCMXXI Satu Mare – Sănătatea Cluj 2-0

Remi Emeriau (28), Lukas Hacka (86)

Minerul Ocna Dej – Victoria Carei 0-3 masa verde.

CLASAMENT

1.CSM Victoria Carei                     6             3             2             1             13-8       35

2.Lotus Băile Felix                          6             2             1             3             7-9         34

1. Minaur Baia Mare 6 4             2             0             14-7       28
    2. Sănătatea Servicii Publice 6 2             1             3             11-10    25

5.Olimpia MCMXXI Satu Mare    6             2             2             2             10-10    25

6.Minerul 1947 Ocna Dej             6             1             0             5             3-14       20

Etapa viitoare (7 mai, ora 18.00): Olimpia – Minaur Baia Mare, Carei – Lotus Felix, Sănătatea Cluj – Minerul Dej nu se dispută.