Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a efectuat plăți în valoare de 1,401 miliarde de lei (313,950 milioane de euro) reprezentând avansul aferent schemei de plată unică pe suprafață (SAPS) – Campania 2013, pentru un număr de 555.408 fermieri.
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a început, din 16 octombrie 2013, să acorde plăți în avans către fermierii care au depus cereri în cadrul Schemei de Plată Unică pe Suprafață (SAPS) – Campania 2013. De acest avans beneficiază toți fermierii pentru care s-a efectuat verificarea necesară condițiilor de eligibilitate în conformitate cu articolul 20 din Regulamentul (CE) nr. 73/2009.
Cuantumul pentru plata SAPS – Campania 2013 este de 139,17 euro/ha potrivit Hotărârii de Guvern nr. 762/2013, privind stabilirea pentru anul 2013 a cuantumului plăților directe unice pe suprafață, a plăților separate pentru zahăr și a plăților specifice pentru orez care se acordă în agricultură, în sectorul vegetal, la care se va aplica un coeficient de reducere liniară care va asigura încadrarea în plafonul alocat de CE. Având în vedere art. 1 al Regulamentului (UE) nr. 946/2013, plata în avans poate fi acordată în procent de până la 50 la sută din valoarea totală a plăților directe, România acordând un avans de 61 euro/hectar.
Conform APIA, 2013 este primul an când s-au efectuat plăți în avans, în cuantum de până la 75% din suma cuvenită, fermierilor care au depus cereri de plată pe suprafață, în cadrul măsurilor de dezvoltare rurală – Campania 2013: 211 ”Plăți pentru zona montană defavorizată”, 212 ”Plăți pentru zone defavorizate – altele decât cele montane” și 214 ”Plăți pentru agromediu”, în conformitate cu Regulamentul UE nr. 65/2011 al Comisiei, de stabilire a normelor de punere în aplicare a Regulamentului (CE) nr. 1698/2005 al Consiliului în ceea ce privește punerea în aplicare a procedurilor de control și a ecocondiționalității în cazul măsurilor de sprijin pentru dezvoltare rurală.
Astfel, în perioada 5 septembrie – 5 octombrie, au fost efectuate plăți din Fondul European pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală (FEADR) în valoare totală de 1,195 miliarde de lei (268,910 milioane de euro). De acest avans au beneficiat toți fermierii care au solicitat sprijin în cadrul măsurilor Axei II, pentru care s-a efectuat verificarea necesară condițiilor de eligibilitate în conformitate cu articolul 11 din Regulamentul (CE) nr. 65/2011.
În cadrul campaniei SAPS 2013, România beneficiază de o alocare financiară de 1,213 miliarde de euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) pentru o suprafață de referință de 8,716 milioane de hectare.
În cadrul Campaniei de primire a cererilor de sprijin pe suprafață SAPS 2013 au fost depuse peste 1,037 milioane de cereri de plată, pentru o suprafață de 9,8 milioane hectare.
Iulian Duma