Înfrângeri la scor în faţa campioanei!

baschet

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au debutat marţi seara în noul sezon. Primul duel din ”dubla” din Cupa României, în faţa gazdelor şi campioanei en-titre, CSM Târgovişte a însemnat o înfrângere usturătoare, 93-34, la pauză fetele noastre reuşind să acumuleze doar nouă puncte şi să primească 48!

Pe sferturi, scorul s-a prezentat astfel: 21-5, 27-4, 15-14 și 30-11, toate în favoarea gazdelor. Pentru CSM Satu Mare au marcat: Cristina Badi (8 puncte), Diana Moraru (8), Renata Szmutku (7), Sonia Vilcinschi (6), Valentina Bolba (3) și Bianca Voica (2).
Meciul doi, returul de ieri s-a jucat cam în aceeaşi partitură. Cu echipa din Târgovişte vioara întâi şi cu peste 100 de puncte reuşite. Scorul final a fost 111-21, la pauză 51-11, iar fetele antrenate de Ibi Gamaleţ părăsesc Cupa României. Pe sferturi scorul a fost 28-4, 23-7, 30-4 şi 30-6. Au marcat în meciul doi Valentina Bolba (7 puncte), Denisa Bălin (4), Sonia Vilcinschi şi Eszter Kallai câte 3, Cristina Badi şi Bianca Voica (2). Asta înseamnă 55 de puncte şi 204 puncte primite de CSM! Baschetbalistele vor reveni acasă, după care luni, CSM-ul sătmărean va primi vizita celor de la BC Teleorman Alexandria pentru primul joc din Ligă şi primul meci în sala Ecaterina Both din acest campionat.