Florin Faur, campion la Under 18

judo

La Ploieşti, sâmbătă şi duminică au avut loc Campionatele Naţionale de judo Under 18, echipe clasic şi individual ne-waza. CS Unio a avut doi reprezentanţi în competiţie, Mercedes Czerlau la 63 kg şi Florin Faur la +81 şi 90 kg. Florin Faur a ieşit dublu medaliat cu aur, în prima zi cu echipa celor de la Ploieşti, aducându-şi aportul la titlul cucerit de prahoveni. Iar la ne-waza individual a fost neoprit. Cu un total de 14 participanţi, Florin Faur a bătut prin ippon un sportiv din Baia Mare, apoi a trecut prin wazari de un reprezentant din Focşani, iar pentru intrarea în finală l-a învins prin ippon pe un jucător al Sibiului. Iar în ultimul act a trecut prin ippon cu strangulare de un arădean şi a cucerit medalia de aur. Din păcate, Mercedes Czerlau a încheiat competiţia pe locul cinci. Până în acest moment, CS Unio a strâns 22 de medalii de la campionate naţionale. Iar în week-end, micii judoka sătmăreni ar fi trebuit să participe la Tn. Severin la Naţionalele U 11, 13 şi 15, dar federaţia a amânat concursul.