Înfrângere nemeritată, arbitraj groaznic!

=

lps-u-16

LPS Satu Mare a pierdut dramatic duminică, 68-74 acasă, cu Olimpic Baia Mare în sezonul regulat al Campionatului Național U16 de baschet masculin. Băieții lui Radu Armaziu au pierdut dar au ieșit cu capul sus de pe parchetul sălii LPS. Au ieșit în aplauzele unui public generos și oarecum surprinzător de numeros pentru meciuri la nivelul juniorilor.

Și asta deoarece s-a simțit la final și o doză de frustrare în tabăra gazdelor după un arbitraj oarecum caraghios și care în dese rânduri a dezavantajat LPS-ul. Iar pentru onorabila Federație poate ar fi de evitat pe viitor delegarea la un meci Satu Mare- Baia Mare a unui arbitru…băimărean. De aici și nervii mulți din tribună , de pe bancă și de pe margine…Iar totul a culminat cu trimiterea în tribună a directorului Ionel Păcurariu de la LPS pentru proteste. Proteste justificate spunem noi…

Maramureșenii cu o echipă mai experimentată și cu jucători chiar și cu doi ani mai mari ca și ai LPS-ului au condus la pauză la 4 puncte iar apoi chiar înaintea ultimului sfert au avut și 12 puncte avans…Doar că extrem de bătăioși, elevii lui Armaziu au avut puterea de a se apropia la 68-70 în minutul 38. Doar că emoțiile de final i-au trădat…puștii LPS-ului au ratat 2 libere și alte două aruncări necontestate, arbitrul i-a mai privat de un fault și Olimpic mai stăpână pe situație s-a desprins în ultimele secunde la 68-74.

LPS Satu Mare pierde duelul pentru locul doi în grupă în favoarea celor de la Olimpic. Într-o grupă dominată de CSS Sighetu Marmației.

LPS SATU MARE- Dobra Denis, Adam Kiss , Luca Nastrut , Muresan Raul, David Randis , Lorant Safranyi, Szatmari Kristof , Danicico George , Dan Bauer, Rares Ardelean

Sunt niște băieți care ne-au convins că merită să le urmărim programul și să nu mai ratăm niciun meci de al lor la Satu Mare… Și poate, încet, de la meci la meci se vor apropia de această echipă iubitorii de baschet din Sătmar. Care nu sunt puțini și care știu să se bucure de un spectacol. Cu siguranță că acești băieți au tot viitorul în față și trebuie de acum doar să creadă în șansa lor și bineînțeles să-și asculte profesorii. Mult succes pe mai departe directorului Ionel Păcurariu și antrenorului Radu Armaziu.

Cât despre arbitrii…Octavian Voina din Oradea și David Szabo din Baia Mare… să vă aducă Moșu numa după cum ați fluierat (anapoda) azi!!!