Băieţii de la Steaua au dominat concursul de floretă

=

Ieri în a 3-a zi a Naţionalelor de floretă de la Satu Mare am avut parte de concursul individual la masculin. Concursul a fost dominat de către sportivii de la CSA Steaua, care au ocupat podiumul în totalitate. Medalia de aur a fost câștigată de către Silviu Roșu, care l-a învins în finală pe Alexandru Pîrva, scor 15-10. Medaliile de bronz au fost cucerite tot de către doi sportivi de la CSA Steaua: Andrei Ionică și Alexandru Sîrb. Dintre sătmăreni cea mai bună clasare a avut-o …spadasinul Macska Adam. Reprofilat pentru două zile în floretist, Macska a terminat pe nouă fiind la un pas de calificarea în sferturi. Tot de la CS Satu Mare, Tudor Surducan a terminat pe 14 iar Silviu Chelu pe 16. Marton Res pe 20, Mark Fogel pe 21, Lucas Serghie pe 23, Enok Gabor pe 24, Daniel Gabor pe 25 şi Edwin Pop pe 26. Azi e programat concursul pe echipe.