O mică revanșă

=

hand1

Handbaliștii de la CSM Satu Mare au bținut duminică primul succes din acest an în Divizia A.

Elevii lui Istrates-au impus, 32-26, în fața celor de la HC Sibiu și și-au luat o mică revanșă după înfrângerea neașteptată din tur. Și și-au mai refăcut moralul după eșecul dureros din prima etapă a returului de la Cluj Napoca.

Sătmărenii au intrat mai greu în meci și abia în minutul 15 au reușit să se desprindă la trei goluri, 7-4.

Cu un Jani Olah din nou într-o bună dispoziție de joc și cu Lucian Cioroiu eficient între buturi, CSM-ul intră la pauză cu un avantaj de patru goluri, 15-11.
    Ai noștri încep în forță partea secundă, apărarea funcționează bine și apar contraatacurile. Diferența ajunge chiar la nouă goluri, 26-17 doar că în ultimul sfert de oră pe fondul relaxării și a unor momente de inferioritate la CSM, sibienii mai reduc din diferență grație experimentatului Purcărea.

Se termină 32-26 și antrenorul Nicolae Istrate răsuflă ușurat.

”Am avut ceva emoții mai ales după ce am pățit la Cluj. Bine că am câștigat căci până la urmă victoria e cea care contează”, a spus Istrate care rămâne optimist în privința accederii măcar la baraj.

”Nu mai comentez arbitrajul de la Cluj. Asta e, pe final nu ne-au lăsat să jucăm. E greu să te bați la promovare în aceste condiții… Dar trebuie să luptăm până la capăt!” a încheiat Istrate.

Din nou Janos Olah a fost cel mai bun jucător al CSM-ului. Extrema dreaptă a punctat de 11 ori și prin experiența lui a dat încredere echipei. De altfel, Olah va fi invitatul emisiunii Săptămâna sportivă de luni seara de la ora 20,45 de la Nord Vest TV.
    Au mai marcat Alisie-8, Morar-4, Mureșan-4, Rogoz-3, Varga-2. Portari Cioroiu și Pogyină.

La HC Sibiu, Radu David a marcat de 11 ori dar la cei 43 de ani ai săi, Dorin Purcărea a fost de departe cel mai bun m al oaspeților.

Într-un alt joc al rundei, liderul CSM Făgăraș a învins U Cluj Napoca, 26-22.