More


    Șase sătmăreni merg la Europenele din Serbia

    - Advertisement -

    spada

    Orașul Novi Sad din Serbia găzduiește în perioada 29 februarie – 9 martie o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori. La ediția din 2016, România va fi prezentă cu o delegație alcătuită din 37 de sportivi, dintre care si sase satmareni.

    E vorba de Adam Macska, Alex Oroian, Teodora Coste, Marton Szep, Balazs Szilagyi si Teodora Coste la spada plus Bodo Benjamin la floreta. Din pacate al saptelea satmarean, floretistul Edwin Pop e bolnav si va rata Europeanul desi isi castigase dreptul de participare.

    Iată lotul României:
    CADEȚI
    Floretă masculin: Silviu Roșu (CSA Steaua), Cristian Cândescu (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua), Alexandru Sîrb (CSA Steaua);
    Spadă masculin: Adam Macska (CS Satu Mare), David Biro (CSS Târgu Mureș), Mihai Bigea (LPS Craiova), Alexandru Oroian (CS Satu Mare);
    Sabie masculin: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), George Dragomir (CSS Slobozia), Alexie Alupei (CS Riposta), Vlad Grădișteanu (ACS Duel);
    Floretă feminin: Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Raluca Drăghici (CS Farul Constanța), Raluca Văcărașu (CS Farul Constanța);
    Spadă feminin: Bianca Benea (CSM Oradea), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Alexandra Predescu (CSA Steaua), Denisa Barosan (CSA Steaua);
    Sabie feminin: Andreea Lupu (CSM Iași), Sabina Martiș (CSA Steaua), Ioana Radu (CSS Unirea Iași), Ana Maria Ciobanu (CSM Iași).
    JUNIORI
    Floretă masculin: Silviu Roșu (CSA Steaua), Cristian Cândescu (CSA Steaua), Benjamin Bodo (CS Satu Mare), Victor Gheorghe (CSS Ploiești);
    Spadă masculin: Adrian Dabija (CS UNEFS), Marton Szep (CS Satu Mare), Adam Macska (CS Satu Mare), Balazs Szilagyi (CS Satu Mare);
    Sabie masculin: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Codrin Cozmuleanu (CSM Iași), Peter Nyiri (CS Riposta), Alexie Alupei (CS Riposta);
    Floretă feminin: Maria Boldor (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara);
    Spadă feminin: Bianca Benea (CSM Oradea), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Alexandra Predescu (CSA Steaua), Teodora Coste (CS Satu Mare);
    Sabie feminin: Andreea Lupu (CSM Iași), Cerasela Drăgan (CSM Iași), Sabina Martiș (CSA Steaua), Ioana Radu (CSS Unirea Iași).



    ULTIMELE ȘTIRI

    Latest Posts

    spot_img
    spot_img