Ardudul a intrat cu succes pe harta dansului sportiv



Cupa Cetate Ardud

La sfârşitul de săptămână abia încheiat, Clubul de dans sportiv ,,Dans Club `92” Satu Mare, în colaborare cu Primăria şi Consiliul Local Ardud, alături de Casa de Cultură “Dr. Augustin Mircea” din Ardud, a organizat prima ediţie a Concursului Naţional de Dans Sportiv – Cupa Cetate Ardud.

Sala de Sport a Liceului Tehnologic din localitate a fost dichisită cu mare fast găzduind cu deosebită ospitalitate cele 104 perechi înscrise în concurs, provenite de la cluburi din: Baia Mare, Oradea, Piatra Neamţ, Cluj Napoca, Bistriţa, Sighetu Marmaţiei, Dej, Turda, Timişoara şi Satu Mare.

Competiţia care s-a desfăşurat pe parcursul întregii zile de sâmbătă a strâns la start 37 de categorii, acestea fiind împărţite pe grupe de vârstă începând cu cea de 4 ani, până la 35. Am asistat la un regal al dansului, al ritmului şi muzicii dar şi a costumaţiilor superbe. Concurenţii au fost încurajaţi de rude şi cunoştinţe, cu adevărat îmbucurător fiind numărul mare de copii care au asistat la acest concurs.

Surpriza competiţiei a fost un dans demonstativ oferit de Veronika Myshko şi Volodymyr Lyatov, campionii Ucrainei de 8 ori şi câştigătorii de anul acesta ai Cupei Ucrainei la toate secţiunile: Standard, Latino şi 10 Dansuri la categoria Adulţi. A fost un show de excepţie apreciat la maxim de audienţă.

La baza organizarii acestei competiţii naţionale a stat colaborarea de doi ani a antrenorilor Ioan şi Gabriela Mergheş cu Primăria şi Casa de Cultură “Dr. Augustin Mircea” din Ardud.

Rezultate:

BASIC LA 12-15 ani: Loc 1 Doboş Etien Alexandru – Fildan Denisa Ornela Stelele Dansului (Oradea); Loc 2 Cătălin Nicolae, G. – Ania Ioana Ştefania, S. Feeling Dance (Oradea) – Stephany (Oradea)
BASIC LA 16-34 ani: Loc1. Precup Marius – Benko Denisa Stelele Dansului (Oradea). Loc.2 Gosalo Anton – Puticiu Anca Alexandra Ballroom Dance (Arad). Loc.3 Precup Cristian – Demjen Bernadett Edit Stelele Dansului (Oradea)
BASIC LA 6-11 ani: Loc1. Turlas Vlad Darius – Cosug Alexandra Miruna Top Dance Life (Bistriţa). Loc 2 Pop Bogdan Ioan – Rafa Madalina Diana Latino Angels (Dej). Loc.3 Kovacs Oliver – Vasi Vivien Dans Club 80 (Oradea).
BASIC ST 12-15 ani: Loc.1 Kis Andrei Robert – Suciu Adriana Romana Latino Angels (Dej). Loc2. Varga Andrei Radu – Ghiţă Carla Maria Rus Team (Baia Mare). Loc3. Mihai Flaviu, I. – Andrada Florentina, A. Dans Club 92 (Satu Mare).
BASIC ST 16-34 ani: Loc.1 Loga Lorant – Ary Dalma Loga Dance School (Satu Mare). Loc2. Covaci Vlad Mihnea – Dumitru Andra Roxana Attitude (Cluj-Napoca). Loc.3 osalo Anton – Puticiu Anca Alexandra Ballroom Dance (Arad).
BASIC ST 6-11 ani: Ţurlaş Vlad Darius – Coşug Alexandra Miruna Top Dance Life (Bistriţa). Loc2. Szabo Gabriel Lucian – Lechinţan Mara Latino Angels (Dej). Loc.3 Pop Bogdan Ioan – Rafa Mădălina Diana Latino Angels (Dej).
CLASA D 12-15ani: Loc.1Veliciu Bogdan Cristian – Kadar Debora Arny Dance (Salonta). Loc.2 Silaghi Sebastian – Barbos Dalia Cristina Prodance 2000 (Baia Mare). Loc.3 Frincău Darius Ionuţ – Trufan Teodora Prodance 2000 (Baia Mare) – Medio-Monte (Baia Sprie).
CLASA E 12-13 ani: Loc.1 Kengye Adam – Illes Tamara Loga Dance School (Satu Mare). Loc2. Popa Robert Matheas – Keri Andra Stefania Ballroom Dance (Arad). Loc.3 Barkoczi Christian – Pruna Stefana Milena Prodance 2000 (Baia Mare).
CLASA E 14-15 ani: Simon Luca Dominic – Simion Amalia Maria Loga Dance School (Satu Mare). Loc2. Szokacs Emanuel Rares – Mathe Ioana Latino Angels (Dej). Loc3. Manea Bogdan Gabriel – Dana Maria Teodora Stelele Dansului (Oradea).
CLASA E 6-11ani: Loc.1 Kovacs Oliver – Vasi Vivien Dans Club 80 (Oradea). Loc2. Mathe Florin – Fort Alexandra Maria Latino Angels (Dej). Loc.3 Tudor Gabriel, H. – Marisa Cezara, N.Prodance 2000 (Baia Mare).
HOBBY 10-11 ani: Loc1. Oarcaş Codruţ Mihail – Nat Nadia Maria Floris (Bistriţa). Loc2. oth Krisztian – Lohan Larisa Roxana Loga Dance School (Satu Mare). Loc.3 Ciura Denis – Roman Alexia Cristina Stelele Dansului (Oradea).
HOBBY 12-13 ani: Loc.1 Pop Adrian Marius – Dunca Anca Prodance 2000 (Baia Mare). Loc.2 Todica Denis – Szekely Andreea Latino Angels (Dej). Loc3. Răzvan Vasile, D. – Lorena Larisa Monica, P. Prodance 2000 (Baia Mare).
HOBBY 14-15 ani: Loc.1 Cucos Ioan Theodor – Josanu Diana Ceahlăul (Piatra Neamţ). Loc.2 Tătaru Farmus Ştefan – David Iosefina Elena Ceahlăul (Piatra Neamţ). Loc.3 Gabor Cătălin – Imbuzan Adina Attitude (Cluj-Napoca).
HOBBY 6-9 ani: Loc1. Pişcoran Marc – Temian Maia Rus Team (Baia Mare). Loc2. Makara Daniel – Puşcas Iulia Loga Dance School (Satu Mare). Loc3. Radu Raul Gabriel – Cercel Andreea AnaTempo Dance (Timişoara).
OPEN LA 16-18 ani: Loc.1 Pruna Mihai – Necsa Olivia Ballroom Dance (Arad). Loc2. Precup Marius – Benko Denisa Stelele Dansului (Oradea). Loc3. Vonhaz Erik Andreas – Vonhaz Ingrid Maria Dans Club 92 (Satu Mare).
OPEN ST 16-18 ani: Loc1. Vonhaz Erik Andreas – Vonhaz Ingrid Maria Dans Club 92 (Satu Mare). Loc2. Covaci Vlad Mihnea – Dumitru Andra Roxana Attitude (Cluj-Napoca).
PRECOMP 1 DANS 10-11 ani: Loc1. Varga Chris – Polak Hanna Attitude (Cluj-Napoca). Loc2. Cioca Stefan – Boghean Daria Andreea Ceahlaul (Piatra Neamt). Loc3. Todea Sebastian – Goras Mihaela Attitude (Cluj-Napoca).
PRECOMP 1 Dans 12-15 ani: Loc1. David Andrei, M. – Michelle Adriana, B. Stelele Dansului (Oradea). Loc2. Baron Alexandru – Tomus Andreea Brianna Crystal Top Dance (Cluj-Napoca). Loc3. Man Mihai – Man Maria Colibri (Baia Mare).
PRECOMP 1 DANS 8-9 ani: Loc1. Tătaru Farmuş Matei – Josanu Gabriela Ceahlăul (Piatra Neamţ). Loc2. Dorca Rareş – Nistor Bianca Rus Team (Baia Mare). Loc3. Soran Tudor – Trif Mara Alexandra Crystal Top Dance (Cluj-Napoca).
PRECOMP 2 DANSURI 10-11 ani: Loc1. Varga Chris – Polak Hanna Attitude (Cluj-Napoca). Loc2. Negruţ Alexandru – Munteanu Andrea Iulia Dans Club 80 (Oradea). Loc.3 Cioca Ştefan – Boghean Daria Andreea Ceahlăul (Piatra Neamţ).
PRECOMP 2 DANSURI 12-15 ani: Loc1. David Andrei, M. – Michelle Adriana, B Stelele Dansului (Oradea). Loc2. Man Mihai – Man Maria Colibri (Baia Mare). Loc3. Bica Andrei, D. – Bica Andreea, D. Samara (Sebeş).
PRECOMP 2 DANSURI 8-9 ani: Loc1. Tătaru Farmuş Matei – Josanu Gabriela Ceahlăul (Piatra Neamţ). Loc2. Dorca Rareş – Nistor Bianca Rus Team (Baia Mare). Loc3 Bacalov Alexander – Ursenco Izabela Sânziana Prodance 2000 (Baia Mare).





ULTIMELE ȘTIRI

Latest Posts