Două medalii de aur la Naționalele de aruncări lungi!

atletism-1

La Oneşti a avut loc la finalul saptamanii trecute, finala Campionatului Naţional de aruncări lungi. O competiţie dedicată categoriilor copii 2 (10-11 ani), copii 1 (12-13 ani) şi juniori 3 (14-15 ani). Printre participanţi am avut şi sătmăreni de la LPS-CS Satu Mare şi de la Liceul Teoretic Carei. Sătmărenii au reuşit să aducă acasă trei medalii preţioase.
Pereny Cintya (foto – stânga) a cucerit medalia de aur la aruncarea discului, la copii 1. Sportiva de la LPS-CS, antrenată de Horea Macarie, a înregistrat rezultatul de 31.04 metri.

Un alt titlu naţional a fost obţinut de Vlad Turcu (foto – dreapta) la copii 2. La aruncarea mingii de oină, atletul de la Liceul Teoretic Carei, antrenat de Florin Turcu, a terminat cu rezultatul de 62.83 metri.

Careianul Cătălin Mărneanu a cucerit medalia de bronz la aruncarea suliţei, juniori 3. Rezultatul înregistrat al sportivului antrenat de Ionel Mărneanu, a fost de 45.81 metri.