Interlopul sătmărean Dorel Tukacs, prins şi trimis în închisoare

Interlopul sătmărean Dorel Tukacs,  prins şi trimis în închisoare

Dorel Tukacs, renumitul interlop sătmărean, a fost condamnat la patru ani şi jumătate în spatele gratiilor. Înalta Curte de Casație și Justiție a decis pedeapsa în cazul acestuia. O parte din pedeapsă şi-o va ispăşi la Penitenciarul Satu Mare, unde este deja încarcerat.

Interlopul sătmărean a fost condamnat alături de alţi 26 de inculpaţi din Transilvania. Aceştia au furat utilaje agricole, respectiv tractoare, în valoare de 4 milioane de euro din mai multe ţări din vestul Europei. După ce le furau, aceştia le introduceau ilegal în ţară. iar mai apoi se realizau documente false de provenienţă.

Dosarul a fost trimis în judecată în 31 mai 2011, pentru infracţiuni de constituire a unui grup infracţional organizat, furt calificat, tăinuire, favorizarea infractorului. Cazul a fost instrumentat de DIICOT Alba și de Traian Berbeceanu, fostul șef al BCCO Alba.

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te