Liga Campionilor / Atletico, cu emoţii în sferturi

Atletico era favorită după 0-0 la Eindhoven, dar au urmat încă 120 de minute fără gol, diferența fiind făcută doar de ratarea lui Luciano Narsingh la loviturile de departajare. A fost primul duel după faza grupelor Champions League în care nu s-a marcat în ambele manșe. Atletico era renumită pentru faptul că e o specialistă a apărărilor, cu 27 de meciuri fără gol încasat din 42 susținute în acest sezon în toate competițiile și doar 20 de goluri primite. Eroul partidei tur, portarul olandez Zoet, s-a remarcat la prima oportunitate a ibericilor (15), salvând golul la șutul lui Griezmann. Goalkeeperul s-a evidențiat și la șutul lui Augusto Fernandez (51). Atletico a mai avut ocazii prin Lucas Hernandez (94), Griezmann (104) și Gabi (105), din lovitură liberă de la 22 de metri. La loviturile de departajare cele două echipe au mers cap la cap în primele șapte serii, dar apoi noul-intrat Narsingh a trimis în bara transversală, iar Juanfran a marcat golul victoriei. Pentru Atletico au mai transformat Griezmann, Gabi, Koke, Niguez, Torres, Gimenez și Filipe Luis. Pentru PSV au înscris van Ginkel, Guardado, Proepper, Bruma, Moreno, Lestienne și Arias. În sferturile de finală s-au mai calificat Wolfsburg, Real Madrid, Benfica, PSG și Manchester City.