Start lansat în Campionatul Regional de Rally Sprint!



acr

Al 11-lea sezon al Campionatului de Rally Sprint a debutat sambata in Poligonul ACR. Iar , din fericire, traditia ploioasa a ultimilor ani cand prima etapa era udata serios din cer iar traseul alunecos le dadea serioase batai de cap concurentilor nu s-a mai respectat. Organizatorii au avut sansa unei zile de sambata perfecte pentru concurs. Fara ploaie si cu raze de soare pe alocuri, salutandu-i pe participanti si spectatori.

Locatia consacrata pentru etapa de debut a fost Poligonul ACR Satu Mare unde pilotii si-au prezentat noile achizitii si noile imbunatatiri aduse masinilor de curse si au demonstrat ca pauza de iarna nu le-a diminuat adrenalina de concurs.

Astfel, dupa patru luni de pauza, din nou s-au turat motoarele, iar organizatorii si concurentii au dus la bun sfarsit prima etapa de Rally Sprint din sezonul competitional 2016 programata pentru acest week-end. In organizarea ACR Sucursala Satu Mare, Clubului Sportiv Auto Karting Rider’s si Primaria Municipiului Satu Mare, etapa aceasta a aliniat la start 51 de concurenti din Baia Mare, Livada, Carei, Zalau, Cluj Napoca, Oradea, Giroc/Timis, Urziceni, Miercurea Nirajului, Marghita, Satu Mare si chiar si din Ungaria, intrecerea adresandu-se atat pilotilor debutanti cat si celor avansati.|

Competitia a fost una foarte stransa, astfel incat pana in ultimul moment al mansei secunde toti au stat cu sufletul la gura pe marginea pistei si au privit cu atentie evolutia colegilor.

Campionatul de Rally Sprint ediția 2016 va fi compus din cinci etape in diferite locatii printre care amintim: Centrul Mun. Baia Mare, Centrul Nou al Mun. Satu Mare, Centrul Mun. Carei.

Castigatorii primei etape pe categorii:
Grupa JN.1 : locul 1. Pintye Balázs 13 ani (Satu Mare, Honda), locul.2. Iocsak Natalia Ramona 12 ani (Livada, Honda); locul.3.Hanea Mihnea 14 ani (Cluj Napoca, Ford )
Grupa JN.2 : locul 1. Iocsak Leontin (Livada, Suzuki Swift) ; locul 2. Petras Ervin (Satu Mare, Honda)
FEMININ: locul 1. Iocsak Natalia Ramona (Livada, Honda) ; 2. Hankovski Krisztina (Livada, Honda) ; 3. Kiss Pamela (Satu Mare, Opel Astra)
DEBUTANTI:
CLASA 1 – 1. Iocsak Ioan (Livada, Honda) ; 2. Kira Laurentiu (Satu Mare, Honda),Toth Adalbert (Livada, Mazda)

CLASA.2. – 1. Caraba Cosmin (Satu Mare, Honda) ; 2. Victor Ioan (Giroc/Timis, Mazda), 3. Frei ervin (Satu Mare, VW Golf)
CLASA 3. – 1. Gindele Emerich (Carei,BMW) ; 2. Czier Thomas (Urziceni,BMW) 3.Gulya Zsolt (Satu Mare,BMW)
AVANSATI
CLASA 1 – 1. Uram Andrei (Oradea, Mazda); 2. Veress Tamas Istvan (Baia Mare, Renault Clio); 3. Vezendan Mihai (Satu Mare, Honda)
CLASA 3 – 1. 1.Szabo Robert (Zalau, Subaru Impreza); 2. Ciulean Alex (Baia Mare, Mazda)
OPEN – 1.Szabo Robert (Zalau, Subaru Impreza); 2. Kovacs Levente (Satu Mare, BMW); 3. Stecka Florin (Satu Mare, BMW)
Organizatorii multumesc partenerilor și sponsorilor:
CONSILIUL LOCAL al MUNICIPIULUI SATU MARE, MEDIA PRINT, BETTY ICE, CERI IMPEX, ALIBABA TRANS, MILAN srl, ESEDRA, BP RACING.ro.





ULTIMELE ȘTIRI

Latest Posts