Argint și Bronz la Naționale pentru Lucas Fedorca

=

atletism1

Atletismul sătmărean continuă să surprindă plăcut și în ciuda unor condiții precare de pregătire an de an sportivii noștri obțin rezultate notabile la competițiile naționale.

În week and la București a avut loc la Naționalele de atletism în sală competiție rezervată copiilor de 12-13 ani.

Din delegația sătmărenilor , cele mai bune rezultate le-a obţinut Lucas Fedorca, un copil legitimat la CS-LPS Satu Mare, dar care este elev în clasa a 7-a la Şcoala din Medieşu Aurit. Antrenat de profesorul Radu Achim, sătmăreanul a cucerit medalia de argint la 60 metri garduri cu rezultatul de 9.75. La înălţime, acelaşi Lucas Fedorca a câştigat bronzul cu rezultatul de 1.54.

Pereni Cintya (LPS-CS) s-a clasat pe locul 5 la greutate cu rezultatul 11.02, iar Adina Boitor (CS-LPS) a terminat pe locul 5 la înălţime cu rezultatul 1.45. Fetele sunt pregătite de profesorul Horea Macarie.