More


  ”Lumina Sfântă” de la Ierusalim ajunge din nou în Satu Mare

  =

  lumina

  Episcopia Ortodoxă a Maramureșului și Sătmarului informează că: ”Sfânta Lumină, luată de pe Sfântul Mormânt de la Ierusalim, va ajunge pentru a şaptea oară şi în Eparhia noastră. Datorită sprijinului domnului ing. Mircea Leţiu, membru în Adunarea Eparhială a Episcopiei Ortodoxe a Maramureşului şi Sătmarului”.

  Deoarece Aeroportul din Baia Mare este în faza lucrărilor de reorganizare, Sfânta Lumină va fi adusă de o delegaţie eparhială, sâmbătă, 30 aprilie 2016, în jurul orei 22, având destinaţia finală Aeroportul din Satu Mare. ”Protopopii, preoţii şi monahii o vor primi la Aeroportul din Satu Mare pentru a o putea oferi credincioşilor care vor participa la Slujba Învierii, ce va fi săvârşită în bisericile şi mănăstirile din eparhia noastră. De asemenea, vă comunicăm că Sfânta Lumină va fi adusă la Catedrala Episcopală Sf. Treime din Baia Mare în jurul orei 23,30, iar pentru doritorii din Protopopiatele Lăpuş şi Vişeu, Sfânta Lumină se poate primi la Aeroportul din Cluj Napoca, după ora 21”, se arată pe site-ul Episcopiei Ortodoxe.  ULTIMELE ȘTIRI

  Latest Posts

  spot_img
  spot_img