Din nou lideri în play-out!

oli2

Olimpia s-a impus sâmbătă , 2-1 în derby-ul play out-ului din B2 și a făcut un pas important pentru salvarea de la retrogradare. Elevii lui Bolba au câștigat duelul cu CSM Râmnicu Vâlcea după o partidă spectaculoasă cu multe faze de poartă mai ales în partea secundă.

Mircea Bolba a ales o formulă de start ofensivă cu trei atacanți în primul 11, Faur, Buhăescu și Mărcuș și cu Rus la închidere …Iar mutarea cu Faur s-a dovedit extrem de inspirată, golgheterul din tur reușind să deschidă scorul în minutul 36 cu o lovitură de cap din 6m. Ai noștri n-au știut să țină de avantaj până la pauză și în minutul 45 la un moment de nesincronizare a fundașilor sătmăreni, Firțulescu a egalat la ultimă fază acesta reluând din 6m în plasa porții lui Șuta.

oli1
    Bolba mai face o mutare inspirată și la pauză schimbă juniorii…Lukacs rămâne la cabine iar pe teren intră zvârluga Kanalos. Iar puștiul din lotul Olimpiei a adus un plus de viteză și determinare în jocul galben-albaștrilor.

Vâlcenii ratează incredibil în minutul 50 prin Neagoe , luft cu poarta goală din 4m iar peste cinci minute Samson vede al doilea galben după un fault la Kanalos și e eliminat. Iar aceste momente au dat aripi gazdelor care au început asaltul la poarta lui Fildan. Buhăescu min 58, Mărkus , șut peste din 20 m –min 62, Buhăescu bară min 65 și apoi Kanalos șut respins din vinclu de Fildan în minutul 73 au irosit ocaziile importante…Iar până la urmă a venit și golul victoriei…Centrare Heil din lateral stânga și nemarcat, Mărkuș înscrie din apropiere…

Kanalos și a continuat evoluția bună și în minutul 83 a ratat cea mai mare ocazie a Olimpiei. Scăpat singur pe contraatac, Kanalos a trimis peste poartă din 10 m… La 3-1 meciul era încheiat așa au urmat minute tensionate pe final cu vâlcenii în atac , cu mingi aruncate în careul lui Șuta și cu portarul nostru extrem de atent și sigur în intervenții.

Finalul i-a găsit în picioare pe cei peste 1000 de spectatori și cu sătmărenii încurajând favoriții, ca în vremurile bune.

Urmează sâmbătă duelul de la Cluj Napoca cu U iar o victorie pe Cluj Arena ar aduce în mare măsură salvarea Olimpiei!!! Iar pe 4 iunie ultimul joc al sezonului, acasă cu Șoimii Pâncota.

6.Reșița 8 0 1 7 2-19 -10

Etapa viitoare (28 mai): Pîncota – Reşiţa, Vâlcea – Tărlungeni, U.Cluj – Satu Mare.

13278016_1078469815559027_1880412255_n

Mircea Bolba: “Le mulțumesc din suflet spectatorilor. I-am simțit alături de noi!”

„Vreau să felicit copiii aceștia pentru efortul depus și pentru că am reușit să câștigăm cele trei puncte. Nu a fost ușor. Jocul și șansa așteaptă victoria. Le-au tremurat ghetele pentru că vrând nevrând tot timpul s-au gândit la faptul că dacă nu câștigăm suntem acolo. La noi acum nu a mai existat cale de mijloc, ori locul 1, ori acolo jos de tot și atunci sigur că joacă mai crispați. Avem timp acum să ne refacem după miile de kilometri pe care i-am făcut în ultimele săptămâni și apoi să mergem la Cluj la victorie”, a spus antrenorul Olimpiei, Mircea Bolba, care a avut și un mesaj de mulțumire transmis suporterilor. ” Chiar vreau să le mulțumesc suporterilor din tribune. I-am simțit alături de noi ca –n vremurile bune. Și asta a contat mult pentru noi și pentru băieți. Am trăit momente deosebite la final și băieții au meritat din plin aplauzele. ” a mai adăugat Bolba.

Dulcea: “Jocul s-a rupt după ratarea lui Neagoe și eliminarea lui Samson!”

„A fost un joc bun de Liga a 2-a, la fel cum a fost și cel din tur. Cred că am arătat că suntem două echipe de nivel mai ridicat decât play-out-ul. Din păcate pentru noi am pierdut acest joc și pune puțină presiune pe noi în ultimele două jocuri. Din punctul meu de vedere jocul nostru s-a pierdut la ratarea lui Neagoe cu poarta goală și eliminarea lui Samson care a cântărit cel mai mult în rezultatul final. Țin să-l felicit pe nea Mircea pentru ceea ce face aici și să le urez baftă în a reuși să se salveze de la retrogradare în acest sezon. Sper ca noi două să fim cele două echipe care ne vom salva din acest play-out.”, a spus antrenorul formației CSM Râmnicu Vâlcea, Adrian Dulcea la conferința de presă Acesta n-a vrut să comenteze arbitrajul dar a amintit că echipa lui a avut două penalty-uri neacordate.” Vreau să văd înregistrarea jocului,dar cred că se putea da penalty și în prima repriză i la acel henț din partea a doua. În plus la accidentarea lui Georgescu nu s-a dat nimic deși jucătorul meu a ieșit cu fractură de piramidă nazală” a mai adăugat Dulcea.