Floretă / Trei medalii la Novi Sad

floreta1

La Novi Sad (Serbia) a avut loc in week-end o etapă din cadrul Circuitului European de floretă Under 14.

La această competiţie au participat şi patru sportive de la CS Satu Mare. Într-un concurs la care s-au mai înscris sportive din Serbia, Bulgaria şi Grecia, sătmărencele au fost fruntaşe.

Melissa Korossy a obţinut un rezultat excelent, a reuşit să câştige această etapă europeană. Pe podiumul final au mai apărut alte două floretiste de la clubul sătmărean. Teodora Şofran şi Diana Şuta au cucerit medaliile de bronz. Iar Teodora Turdean s-a clasat pe locul 11.

„Un turneu extrem de bun pentru delegaţia noastră care a reuşit clasări excelente. Felicitări Melissei şi celorlalte fete din delegaţie pentru evoluţie” a spus antrenorul Dan Şuta, fericit şi că fiica lui, Diana, a luat bronzul.

Tot la Novi Sad a avut loc şi un turneu internaţional dedicat băieţilor. La categoria 11-12 ani, Răzvan Nojea a încheiat pe locul 5, iar Matei Serghie pe locul 10. Floreta de la CS Satu Mare este antrenată de Dan Şuta, Attila File, Arnold Izsaki şi Eva Lengyel.