Înot / Sătmărenii s-au întors cu 38 de medalii de la Cupa Salina Turda



inot1

La finalul săptămânii trecute a avut loc la bazinul de înot din Turda ediţia a III-a a Cupei Salina Turda la înot.

La competiţie au participat un număr de 278 de sportivi de la 15 cluburi de nataţie: Aqua Club Suceava, C.S. Tibi Bistriţa, H2O Tg. Mureş, C.S.S. Tg. Mureş, SCP Piatra Neamţ, SGH Gura Humorului, Viitorul Luduş, C.S. Ema Bistriţa, APC Cluj Napoca, SWC Cluj Napoca, SWS Turda, C.S. Delfinii Turda, TSD Turda, ALB Alba Iulia şi C.S. Municipal Satu Mare.

Sătmarul a fost reprezentat de un lot de 18 înotători, sub coordonarea antrenorilor Carmen Brădeanu şi Călin Mazilu. Acestia au concurat în toate probele de concurs: liber, spate, fluture, bras şi mixt.

Sportivii sătmăreni au câştigat un total de 38 de medalii (13 de aur, 14 de argint şi 11 de bronz) şi locul III în clasamentul general pe echipe.

Trebuie menţionată performanţa următorilor înotători:
Şimon Luca – 5 medalii (aur-100 m spate, argint-100 m fluture, argint-100 m liber, bronz-200 m liber, bronz-200 m mixt);
Riedl Serli Tibor – 5 medalii (argint-100 m fluture, argint-100 m spate, argint-100 m liber, argint-200 m liber, argint-200 m mixt);
Stăncioiu Blanca – 4 medalii (aur-100 m liber, aur-200 m liber, argint-100 m spate, bronz-100 m fluture);
Grigoriu Alexandra – 4 medalii (argint-200 m liber, bronz-100 m liber, bronz-100 m spate, bronz-200 m mixt);
Komiati Oana – 4 medalii (aur-100 m liber, aur-100 m bras, aur -100 m spate, aur-200 m liber);
Pop Ariana – 3 medalii (aur-200 m liber, aur-100 m fluture, bronz-100 m liber);
​Moşneguţu Cătălin – 3 medalii (aur-100 m spate, argint-100 m fluture, argint- 200 m liber);
Tătar Luca – 3 medalii (aur – 200 m liber, argint – 50 m liber, bronz – 200 m mixt);
Szelmenczi Zalan – 2 medalii (bronz – 50 m fluture, bronz – 200 m liber);
Szelmenczi Noel – 2 medalii (aur – 50 m liber, aur – 50 m spate);
Grigoriu Filip – 2 medalii (bronz – 50 m spate, argint-200 m mixt);
​Szilagyi Renata – 1 medalie​ (bronz -100 m spate);
Chifor Maria  – locul IV- (200 m liber şi 100 m fluture);
Beliga Andra – locul V- 200 m liber;
Ştafetă 200 m liber – locul II – (Pop Ariana, Szilagyi Renata, Moşneguţu Cătălin, Riedl Tibor);
​Dărăban Miruna – diplomă de merit – 200 m liber;
Măzgărean Andrei – diplomă de merit – 200 m mixt;
Bracci Chiarra, Silaghi Miriam – diplome de participare.
CSM Satu Mare – locul 3 în clasamentul general pe echipe;

Următoarele competiţii la care inotătorii sătmăreni vor lua parte sunt: Cupa TYR-FLYKICK la inot, Editia A VIII-a, ce va avea loc la Bazinul Olimpic de Înot “Gheorghe Demeca” Baia Mare, respectiv Campionatul National de Înot ce va avea loc la Braşov, în perioada 01-03 iulie 2016.

Din păcate viitorul e incert în privința înotului de performanță la Satu Mare.Sportivii și antrenorii de la club sunt îngrijorați că nu vor mai avea unde să se pregătească deoarece în această lună expiră contractul de închiriere a bazinului de către secția de înot de la CSM…Să sperăm că după alegerile de duminică se vor găsi soluții pentru a continua cu succes munca acestor copilași.

​ Felicitări tuturor ​participanţilor şi o reprezentare cât mai buna a înotului sătmărean la competiţiile sportive care urmează la nivel naţional.





ULTIMELE ȘTIRI

Latest Posts