More


    25 de medalii pentru înotătorii sătmăreni la Cupa TYR-FLYKICK

    =

    inot

    La finalul săptămânii trecute a avut loc la Bazinul Olimpic de Înot “Gheorghe Demeca” Baia Mare editia a VIII-a a Cupei TYR-FLYKICK la inot. Organizatorii acestui concurs au fost: AS FLYKICK şi L.P.S.Baia Mare in colaborare cu D.S.T.J.Maramures.

    La competiţie au participat un număr de aproximativ 300 de sportivi de la mai multe cluburi de nataţie din ţară şi a avut ca scop primordial testarea timpilor de concurs, în perspectiva participării la campionatele naţionale ce urmează să aibă loc în luna iulie 2016.

    Într-o atmosferă foarte frumoasă determinată şi de participarea la această competiţie a unor inotători de renume, actuali campioni naţionali şi internaţionali, Robert Glinţă (deţinătorul recordului mondial de juniori la 100 m spate) şi Alexandru Coci, Sătmarul a fost reprezentat de un lot de 21 înotători, sub coordonarea antrenorilor Carmen Brădeanu şi Călin Mazilu, sportivi care au concurat în toate probele : liber, spate, fluture şi bras.

    Sportivii sătmăreni au câştigat un total de 25 de medalii (7 de aur, 10 de argint şi 8 de bronz).

    Riedl Serli Tibor – 5 medalii (argint-200 m liber, argint-100 m liber, argint-50m spate, bronz-100m spate, bronz-200 m spate,);
    Moşnegutu Cătălin – 3 medalii (aur-200 m spate, argint-100 m spate, argint- 50 m spate);
    Şimon Luca – 3 medalii (aur – 50 m spate, argint – 100 m spate, bronz-100 m fluture) şi
    -locul III în Clasamentul general pentru cea mai bună performanţă – punctaj FINA – la grupa de vârstă 2005;
    Stăncioiu Blanca – 3 medalii (aur-200 m liber, argint-50 m liber, bronz-100 m liber);
    Tătar Luca – 3 medalii (aur – 100 m liber, argint – 50 m fluture, argint – 50 m liber);
    Szelmenczi Noel – 2 medalii (aur – 50 m liber, aur – 50 m spate);
    Pop Ariana – 1 medalie (aur -50 m fluture);
    Szilagyi Renata – 1 medalie (bronz -200 m spate);
    Dărăban Miruna – 1 medalie (bronz -50 m spate);
    Chifor Maria – 1 medalie (bronz -100 m fluture);

    Ştafeta sătmăreană de 4×50 m liber a obţinut locul II şi medalia de argint, iar ştafeta de 4×50 m mixt locul III şi medalia de bronz.

    Din delegaţia sătmăreană au mai făcut parte următorii inotători: Komiati Oana, Soponar Darius, Grigoriu Alexandra, Gătina Alexandra, Beliga Andra, Măzgărean Andrei, Szelmenczi Zalan, Grigoriu Filip, Bracci Chiarra, Silaghi Miriam şi Soponar Andrei, toţi reuşind să aibă prestaţii foarte bune şi să îşi îmbunătăţească timpii de concurs cu care au fost înscrişi.

    Rezultatele obţinute reprezintă încununarea eforturilor şi a orelor prelungite de antrenament ale tuturor sportivilor, alături de antrenorii lor.

    Următoarea competiţie la care înotătorii sătmăreni vor lua parte este Campionatul National de Înot ce va avea loc la Braşov, în perioada 01-03 iulie 2016.



    ULTIMELE ȘTIRI

    Latest Posts

    spot_img
    spot_img