Magicianul HAMSIK!

13446386_1202282679805248_1527036651_o

S-a dat şi cel mai frumos gol de la Euro de până acum. În prima partidă a zilei, din grupa B, la meciul Rusia – Slovacia 1-2, Hamsik a reuşit o bijuterie.

Weiss a bătut scurt un corner, a pasat pentru Hamsik şi asităm la un moment de magie. Şut violent la colţul lung, cu dreptul, bară-bară şi gol. Nici o şansă pentru Akinfeev. Însă scorul a fost deschis în minutul 32 de Weiss, care primeşte o pasă de geniu, de 30 de metri de la Hamsik, acesta scapă de doi fundaşi adverşi şi finalizează cu un şut la colţul lung. Iar în minutul 45+1 avea să vină bijuteria atacantului de la Napoli, de această dată cu pasa decisivă fiind Weiss. Serviciu contra serviciu, cum se spune.

Glushakov reduce din handicap în minutul 80, cu o lovitură de cap din interiorul careului. Meciul s-a animat, dar slovacii reuşesc să oprească asediul rus.

Rusia e ultima în grupă, iar Slovacia acumulează primele trei puncte la un Campionat European.

Iar Rusia mai are sansa unei calificari doar daca bate in ultimul meci Tara Galilor. In vreme ce Slovacii incep sa viseze frumos si sa spere la macar o remiza binefacatoare cu Anglia.