Orașu Nou-Dorolț și Ardud-Oar în semifinale

gavrilescu

Pe 19 mai Talna Orașu Nou învingea cu 2-0 Recolta II Dorolț și era prima calificată în semifinale.

Miercuri seara a fost rândul celor de la Someșul Oar, Cetate Ardud și Recolta Dorolț să facă pasul spre careul de ași după meciuri disputate pe teren neutru.

Someșul Oar n-a avut nicio emoție, 9-0 cu Vulturii Santău într-o partidă disputată la Moftinu Mic.

Cetate Ardud a trecut clar la Doba de Victoria Carei, 4-1 și la final oficialii și jucătorii au avut parte și de o mică surpriză…

Cel mai echilibrat meci s-a disputat la Carei între deja campioana din elite, Recolta Dorolț și Unirea Tășnad, echipa ce a arătat o formă bună în această primăvară.

În primele 90 de minute s-a respectat scenariul din primăvară din campionat. Recolta a deschis scorul în minutul 40 prin Pop iar Unirea a egalat cu 20 de minute înaintea finalului prin Cadar. S-a intrat în prelungiri iar tășnădenii au punctat primii prin Panc în minutul 102. În a doua repriză de prelungiri însă Recolta a forțat și a întors dramatic rezultatul prin reușitele lui Feier min 113 și Radu Socaciu min 119.

E o calificare dedicată oarecum motorului echipei, Dan Gavrilescu, fostul olimpist fiind născut pe 2 iunie.

Sâmbătă se joacă semifinalele între Oar-Ardud și Orașu Nou- Dorolț. Iar marea finală e programată pe 11 iunie!