Rusia – Franţa în finala de la Rio

Rusia a dat marea lovitură la Jocurile Olimpice, în turneul de handbal feminin, reuşind să întrerupă supremaţia Norvegiei după un meci de poveste, scor 38-37, încheiat după prelungiri. Finala olimpică la handbal feminin este suprinzătoare, în condiţiile în care nici Norvegia, campioană la ultimele două ediţii, nici Brazilia, ţara gazdă (cele două naţionale sunt şi ultimele două campioane mondiale), nu au ajuns în ultimul act. După ce Franţa s-a apărat eroic într-un final de partidă cu Olanda, Rusia a făcut o partidă memorabilă în faţa Norvegiei, un joc care a avut nevoie de 10 minute suplimentare pentru a fi decisă învingătoarea. Trupa lui Evgeny Trefilov a obţinut o calificare meritată, după ce a condus mult timp, în câteva rânduri şi la 3 goluri diferenţă în partea secundă a jocului. Cei doi antrenori, Trefilov şi Hergeirsson, au reacţionat ca într-o partidă de şah, fiecare time-out luat având o rezolvare pozitivă. Rusia şi Norvegia sunt adversarele României la Euro 2016, iar Rusia şi Franţa se vor întâlni într-o nouă finală a unui turneu după o pauză de 7 ani. Trefilov şi Krumbholz, reveniţi pe băncile tehnice după momente mai puţin bune ale celor două naţionale, se vor afla din nou faţă în faţă pentru o medalie de aur după Mondialul din 2009. Rusia şi Franţa nu au câştigat niciodată Jocurile Olimpice, astfel că la final vom avea o campioană în premieră. Ultimele 5 titluri au plecat în Danemarca (3) şi Norvegia (2).