Bogdan Andone, suspendat două etape



andone

Cum se spune în popor că omului sărac şi boii i-o iau razna, şi la Olimpia pe lângă sărăcia existentă acum au mai apărut şi o grămadă de penalităţi. După cartonaşele roşii şi eliminările de la ultimele partide, Olimpia are de plătit mai bine de 5000 de lei către FRF.

Concret, Comisia de disciplină și etică din cadrul Federației Române de Fotbal a decis suspendarea antrenorului Bogdan Andone pentru două jocuri și o penalitate sportivă de 2.300 lei după ce a fost trimis în tribună la meciul Olimpia – Luceafărul Oradea.

Pentru eliminarea lui Dumitru Muntean, după ce a primit direct cartonaș roșu în cursul aceluiași joc, s-a hotărât suspendarea acestuia pentru două jocuri și o penalitate sportivă de 2.000 lei .

Tot la meciul dintre Olimpia și Luceafărul Oradea a mai fost suspendat o etapă și amendat cu 160 lei Pop Vasile, iar clubul FC Olimpia 2010 Satu Mare a suportat o penalitate sportivă de 570 lei.

De asemenea, în cadrul ședinței de miercuri, căpitanul Cosmin Iuhas a primit și el o suspendare de o etapă și o amendă de 530 lei pentru cartonașul roșu încasat în etapa trecută, la Afumați.

Asadar, numai pentru amenzi Olimpia scoate din cont in aceasta saptamana peste 5000 de lei…La care mai adaugam si cheltuielile legate cu organizarea partidei de sambata cu Sepsi Sfantu Gheorghe…Oare daca ar plati din buzunarul lor aceste amenzi cei care sunt eliminati pentru gesturi nesportive ar mai fi atat de viteji si la meciurile viitoare?

Astfel, Olimpia va juca sâmbătă acasă cu Sepsi Sfântu Gheorghe fără antrenorul Bogdan Andone pe bancă şi fără Iuhas şi Munteanu în teren.


Vineri

Juv.Bucureşti – Ac. Clinceni 17:00

Sâmbătă

Olimpia – Sepsi Sf. Gheorghe 11:00
D. Călăraşi – CS Afumaţi 11:00
Tărlungeni – Luc. Oradea 11:00
UTA – Şoimii Pâncota 11:00
CS Baloteşti – CS Mioveni 11:00
ACS Berceni – Metalul Reşiţa 11:00
Râmnicu Vâlcea – Foresta 12:00
ASU Poli Timişoara – Braşov 16:00

Duminică

Târgovişte – Unirea Brăila 12:00


 

Clasament Liga 2

1. Chindia Târgovişte 15
2. FC Braşov 14
3. Juventus Bucureşti 13
4. Dacia Unirea Brăila 13
5. Foresta Suceava 12
6. Sepsi Sf. Gheorghe 11
7. UTA Bătrâna Doamnă 11
8. CS Mioveni 11
9. CS Afumaţi 10
10. Olimpia Satu Mare 10
11. Unirea Tărlungeni 10
12. Academica Clinceni 9
13. Dunărea Călăraşi 8
14. Râmnicu Vâlcea 6
15. CS Baloteşti 5
16. Luceafărul Oradea 4
17. ASU Polit Timişoara 4
18. Metalul Reşiţa 3
19. ACS Berceni 0
20. Şoimii Pâncota 0





ULTIMELE ȘTIRI

Latest Posts