Prea cruzi, încă, pentru Ligă

14285294_1169462006458779_1069210137_o

Sală plină, o atmosferă deosebită și un public generos la revenirea Sătmarului, după cinci ani de pauză, în Liga Națională de handbal masculin.

Iar handbaliștii de la CSM s-au străduit cât i-au ținut puterile să nu dezamăgească la primul meci acasă din noul sezon… Din păcate însă după 15 minute promițătoare , în care elevii lui Varady au condus și la două goluri, a urmat o perioadă de opt minute de coșmar în care moldovenii s-au distanțat la…9-16 pentru ca la pauză să avem pe tabelă un sec 11-16.

În partea secundă am avut o cursă continuă de urmărire, cu un Cioroiu fantastic (patru aruncări de la 7m apărate), ai noștri s-au apropiat la un gol, 23-24 în minutul 49, doar că din nou lipsa de experiență și tracul și-au spus cuvântul și Lazic, Olah sau Dinescu au ratat ocazii importante în vreme ce moldovenii au punctat decisiv pentru 14-19 în minutul 57.

Ultimele trei minute parcă n-au mai contat și CSM Satu Mare pierde la patru goluri, 26-30 în fața unui CSM Focșani extrem de bătăios și incomod. Un Focșani ce a știut parcă să profite de plusul de experiență și de omogenitate căpătat după un an de ligă națională.

” Am făcut prea multe greșeli și asta ne-a costat. Din păcate încă nu suntem pregătiți de Ligă, dar campionatul e lung și cu muncă putem recupera. ” a spus la final antrenorul Iuliu Varady.

CSM Satu Mare- Orbán 5 parade, Cioroiu 15 (din care 4 din 7 m) – Mateş, Rogoz 1 gol, Morar 6, Bejinariu 3, Mureşan, Munea 1, Crăciun 1, Suciu 3, Avramescu, Oláh 4 (din care 2 din 7 m), Dinescu, Lazic 7, Stan, Ungar

Urmează săptămâna viitoare un nou meci de foc, în deplasare la Steaua București.

Înregistrarea partidei CSM Satu Mare- CSM Focșani va putea fi urmărită în această seară de la ora 22 la Nord Vest TV. Și luni seara în cadrul emisiunii Săptămâna sportivă de la Nord Vest TV.