Medalii pentru gemenii Felber

judo

La Turnu Severin a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute Campionatul Naţional de judo ne-waza, dedicat sportivilor Under 12, 14 şi 16.

La competiție am avut și judoka de la CS Unio, însoţiţi de antrenoarea Ramona Igna.

Cea mai bună performanță a celor de la CS Unio a reușit-o Luca Felber. Acesta și a apărat cu succes titlul național cucerit anul trecut și a rămas campion naţional la 46-50 kg, la Under 12. De remarcat că în această categorie au fost 16 judoka. În drumul său spre medalie a trecut de patru sportivi din Arad, Sibiu, Alexandria şi Craiova. Luca a cucerit anul acesta şi titlul naţional la judo clasic, astfel că prin aceste rezultate începe să promită.

Fratele său geamăn, Cris, a cucerit sâmbătă titlul de vicecampion la categoria 38-42 kg. O categorie cu 26 de sportivi înscrişi şi la care Cris a învins judoka din Focşani, Piteşti, Oradea, din nou Piteşti, şi a pierdut lupta cu un sportiv din Caransebeş. Un alt sătmărean, Stan Dominic a terminat pe locul 5 la 50-55 kg U14.