Primă repriză catastrofală, înfrângere logică

=

basc

Pas greșit făcut de fetele lui Araujo încă din prima etapă a noului sezon al Ligii Naționale.

Noua trupă de la CSM Satu Mare a pierdut la Brașov , 58-65 după un meci cu două reprize diametral opuse. Prima a fost catastrofală pentru echipa noastră cu erori pe ambele faze și cu o diferență clară pe tabelă, 37-16 în minutul 20.

Iar de aici , tresărirea de orgoliu a fetelor noastre nu a făcut decât ca până la final diferența pe tabelă între cele două formații să scadă la șapte puncte.

A fost un moment de speranță la mijlocul sfertului patru când pentru câteva secunde fetele noastre s-au apropiat la 5 lungimi… doar că Pesovic a ținut Olimpia în viață și gazdele n-au mai cedat.

Sigur nu e o tragedie, ori un capăt de țară că CSM a pierdut pe terenul echipei ce a terminat sezonul trecut pe locul patru. Urmează partida de sâmbătă cu Poli Iași.

Olimpia Braşov- Ardelean (2/0/2), Craciun (6/3/6), Higgins (14/1/11), Houser (12/5/2), Pesovic (18/5/4), Ghizila (3/0/1), Webb (10/1/3).

CSM Satu Mare- Batey (17p /1/3), Laza (12/3/1), Oláh (4/0/4), Reed (12/4/8), Whittington (7/1/8), Baltic (6/1/11), Ferenczi (0/0/2), A. Pop (0/1/1), Szmutku (0/0/3).