Clujenii au dominat concursul TopFiz de la Satu Mare



topfiz1

Elevii clujeni au dominat concursul TopFiz, desfășurat în acest week-end la Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare.

În intervalul 4-6 noiembrie 2016, la Colegiul Național ”Mihai Eminescu” din Satu Mare, s-a desfășurat a XXIX-a ediție a Concursului regional de fizică TOPFIZ, cu participarea elevilor din clasele VII-XII, de la colegiile naționale reprezentative din Nord-Vestul României: Colegiul Național ”Mihai Eminescu” din Satu Mare, Colegiul Național ”Gheorghe Șincai” din Baia Mare, Colegiul Național ”Emanuil Gojdu” din Oradea, Colegiul Național ”Liviu Rebreanu” din Bistrița-Năsăud, Colegiul Național ”Silvania” din Zalău și Colegiul Național ”Emil Racoviță” din Cluj-Napoca.
Concursul a fost inițiat în anul 1988 de către profesorii din catedrele de fizică de la liceele care, azi, se numesc Colegiul Național „Gheorghe Șincai” din Baia Mare și Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Satu Mare, în timp, foarte repede, în competiție angajându-se elevi și de la liceele prestigioase mai sus numite.

Concursul TOP-FIZ este un bun prilej de pregătire și de verificare a cunoștințelor celor mai buni elevi pasionați de fizică, în vederea participării acestora la competiții de nivel național.

Pentru prima dată, în acest an, la acest concurs participă și elevi din gimnaziile acestor colegii.

Concursul a fost coordonat de prof. univ. dr. Florea Uliu, de la Facultatea de Fizică a Universității din Craiova, care alături de prof. dr. Mihail Sandu, de la Liceul Tehnologic de Turism din Călimănești, au propus subiectele de concurs.
Conf. univ. dr. Sebastian Popescu, decanul Facultății de Fizică a Universității ”Al. I. Cuza” din Iași, respectiv președintele Comisiei Centrale a Olimpiadei Naționale de Fizică, a fost prezent la acest concurs pentru a descoperi noi tineri capabili de performanțe în domeniul fizicii.
În urma evaluării lucrărilor scrise de elevi s-au acordat următoarele premii:

Clasa a VII-a
1 Harambaș Diana 7 Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca Mărginean Iraida Pr. I
2 Jidavu Daria 7 Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca Mărginean Iraida Pr. II
3 Bud Mara 7 Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca Mărginean Iraida Pr. III
4 Lazea Darius Cristian 7 Colegiul Național “Gheorghe Șincai” Baia Mare Baias Măndița Mentiune
Clasa a VIII-a
1 Maxim Sonia Roberta 8 Colegiul Național “Gheorghe Șincai” Baia Mare Lici Marina Pr. I
2 Leonte Mihnea 8 Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca Mărginean Iraida Pr. II
3 Șerban Maria 8 Colegiul Național “Liviu Rebreanu” Bistrița Cătinean Carmen Pr. III
4 Cadar Andrei Călin 8 Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare Solschi Viorel Mentiune
Clasa a IX-a
1 Coroian Vlad 9 Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca Huber Ștefan Pr. I
2 Pop Bogdan Ioan 9 Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare Solschi Viorel Pr. II
3 Ardelean Andrei Gavril 9 Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare Solschi Viorel Pr. III
3 Moldovan Nicolae 9 Colegiul Național “Gheorghe Șincai” Baia Mare Plitan Petrică Pr. III
4 Ilieș Iulia Maria 9 Colegiul Național “Gheorghe Șincai” Baia Mare Plitan Petrică Mentiune
4 Becsi Paul 9 Colegiul Național “Gheorghe Șincai” Baia Mare Plitan Petrică Mentiune
4 Sabău Florin 9 Colegiul Național ”Emanuil Gojdu” Oradea Berchez Daniela Mentiune
Clasa a X-a
1 Ghișa Remus 10 Colegiul Național “Gheorghe Șincai” Baia Mare Plitan Petrică Pr. I
2 Olăhuţ Alexandra 10 Colegiul Naţional “SILVANIA” Zalău Faluvégi Ervin Zoltán, László Judit Pr. II
3 Cristea Andrei 10 Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca Constantin Corega Pr. III
4 Arteni Dan 10 Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare Rotaru Liviu, Rațiu Camelia Mentiune
4 Cîmpean Flavia 10 Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca Constantin Corega Mentiune
4 Matei-Bledea Alexandru Daniel 10 Colegiul Național “Gheorghe Șincai” Baia Mare Plitan Petrică Mențiune
Clasa a XI-a
1 Constantinov Mihai 11 Colegiul Național ”Emanuil Gojdu” Oradea Ignat Cristina Pr. I
2 Coroiu Diana 11 Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca Huber Ștefan Pr. II
3 Horotan Grațian Alexandru 11 Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare Solschi Viorel, Szasz Francisc Pr. III
4 Gyorgy-Spiridon Maria 11 Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca Huber Ștefan Mentiune
Clasa a XII-a
1 Cozma Tudor Andrei 12 Colegiul Naţional “SILVANIA” Zalău Faluvégi Ervin Zoltán pr. I
2 Mitraşca Andrei 12 Colegiul Naţional “SILVANIA” Zalău Faluvégi Ervin Zoltán pr. II
3 Chișcă Andrei Victor 12 Colegiul Național “Gheorghe Șincai” Baia Mare Plitan Petrică pr. III
4 Mihai Marcian David 12 Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare Rotaru Liviu Mentiune
Festivitatea de premiere a merituoșilor elevi participanți la Concursul TOP-FIZ a avut loc sâmbătă, 5 noiembrie a.c., în Sala Festivă „Dr. Vasile Lucaciu” a Colegiului Național „Mihai Eminescu” din Satu Mare.
Alături de profesorii de fizică implicați în concurs, elevii participanți și părinți ai acestora, la premiere au fost prezenți și reprezentanți ai sponsorilor printre care doamna Daniela Culic, președinta Asociației de Părinți a Colegiului Național „Mihai Eminescu” și doamna Angela Berceanu reprezentantă a Clubului Rotary Satu Mare.
Desfășurarea acestui concurs a fost posibilă datorită Consiliului Local Satu Mare, Primăriei Satu Mare, Consiliului Județean Satu Mare, Inspectoratului Școlar Județean Satu Mare, Asociației de Părinți a Colegiului Național „Mihai Eminescu”, Clubului Rotary, S.C. PROUMIN S.R.L., S.C. ALFA VEGA S.R.L., S.C. SAM MILLS S.R.L., S.C. PRIMALACT S.R.L., S.C. DIANA SERVICE S.R.L., S.C. GAMONI S.R.L., S.C. MŰELLER&PRIETENII S.R.L., S.C. TIPOGRAFIA SOMEȘUL S.A., S.C. DANIEL S.R.L., S.C. GAMONI S.R.L., S.C. GORDIUS S.R.L., Centrului Cultural „G.M. Zamfirescu”, cărora le mulțumim pentru sprijinul acordat, dovedind și de această dată că sunt alături de performanța școlară.





ULTIMELE ȘTIRI

Latest Posts