Adrian rămâne numărul unu la spadă

spada

Tradiţia Adrianilor de valoare din spada sătmăreană continuă. După dominaţia de ani buni a lui Adrian Pop acum a venit rândului lui…Adrian Szilagyi să câştige titlul naţional.

Pop s-a retras iar Szilagyi a preluat ştafeta …Tot de la CSM Satu Mare, Andrei Timoce a cucerit bronzul iar veteranul Arkosi Bertalan a intrat în sferturi.

La startul competiţiei am avut 48 de spadasini iar bătăliile au fost de durată. Concursul a început dimineaţa la 9 şi s-a încheiat după amiază în jurul orei 17.

Adrian Szilagyi s-a calificat cu emoţii în semifinale, iar acolo l-a întâlnit pe Tatian Bolboceanu (CS Univ. Craiova). Un duel echilibrat, Szilagyi a fost condus până la 8-7. Elevul lui Csiszar a avut însă un final excelent şi a câştigat cu 15-13.

În finală s-a duelat cu Mario Perşu (CS Univ. Craiova). Adrian Szilagyi a avut din nou un final excelent şi s-a impus cu 15-12.

Andrei Timoce a pierdut în semifinale cu Mario Perşu, scor 6-15, trecându-şi în palmares medalia de bronz. Aproape de podium l-am avut şi pe Bertalan Arkoşi (locul 5), tot de la CSM Satu Mare.

Premierea sportivilor a fost făcută de campioana noastră olimpică, Simona Pop.

Celelalte rezultate ale sătmărenilor: Nagy Lehel (CS) – 12, Adam Macska (CSM) – 15, Alexandru Oroian (CS) – 19, Marton Szep (CS) – 20, Balazs Szilagyi (CS) – 26, Zoltan Kato (CS) – 30, David Ziman (CS) – 34, Tudor Surducan (CS) – 37. Sportivii sătmăreni sunt antrenaţi de Francisc Csiszar, Nagy Lehel şi Simona Surducan.