A început Campionatul Național de Scrimă pentru copii

scima copii

Campionatul Național de scrimă dedicat copiilor a început la București pe 17 iunie, odată cu probele de sabie. La această competiție participă și tinerii scrimeri de la CS Satu Mare, care începând de miercuri au intrat în focul competiției.

46 de sportivi s-au duelat pentru medalii în proba de spadă masculin, la categoria 10-11 ani. Sistemul de concurs a fost: un tur de grupe preliminare, iar apoi toți sportivii au ajuns pe un tablou incomplet de 64, de eliminări directe.

Medalia de aur în această probă a fost câștigată de către George Petrache. Legitimat la CSA Steaua, George a dispus în finală de Sorin Gari, de la CSS1 Constanța, scor 8-7. Medaliile de bronz au fost cucerite de către Andrei Aparaschiței (CSS Quarto) și Robert Jură (CS Contraatac).

Cea mai bună clasare a unui scrimer sătmărean a fost locul 16, ocupat de Mihai Miclea. Joi se va desfășura proba de spadă masculin 8-9 ani și proba de spadă pe echipe. Delegația sătmăreană este condusă de antrenorul Nagy Lehel iar sportivii sunt următorii: Szabolcs Szabo, Emilian Feher, Anton Câmpan, Luca Gurza, Mihai Miclea, Ștefan Viziteu, Erdei Marton, Balint Kiss.