PRO-MO-VA-REee!!!

Tasnad 3

foto>sportulsalajean

Unirea Tăşnad a reuşit să se impună şi în cel de-al doilea meci al barajului în faţa celor de la Dumbrava Gîlgău, scor 3-1 (5-2 la general) şi astfel promovează în Liga a 3-a

Aşteptarea a luat sfârşit pentru tăşnădeni de a avea, după 25 de ani, din nou echipă în Liga a 3-a. Imi Nagy şi compania au făcut un joc perfect şi în meciul retur de la Gîlgău reuşind să se impună chiar mai clar decât la Tăşnad, unde câştigaseră cu 2-1. Peste 1200 de suflete, dintre care vreo 400 venite de la Tăşnad ( record de audienţă) s-au strâns în tribunele micului dar cochetului stadion din comuna Bălan pentru a-şi susţine favoriţii în tentativa de promovare în Liga a 3-a.

Atenţionaţi de ambiţia jucătorilor sălăjeni de care au trecut doar la limită în meciul tur şi nedorind de a mai face loc unor surprize neplăcute, elevii lui Marius Botan au început vijelios partida. Astfel că după câteva ocazii mari la poarta sălăjenilor Unirea reuşea să deschidă scorul, în minutul 28. Ciprian Nagy l-a faultat în careu pe Vlad Maxim şi „centralul” a indicat punctul cu var. Fără emoţii, Gabriel Cădar a fructificat lovitura de la 11metri iar amfitrionii aveau nevoie de trei goluri pentru o promovare fără lovituri de departajare.

Dumbrava a căutat golul egalării până la pauză şi a forţat de mai multe ori, având două oportunităţi bune de a egala, prin Marius Rus, minutul 40 şi Vlad Negrean, minutul 43.

Unirea Tăşnad a început bine şi repriza a 2-a, şi după ce reuşeşte să tempereze avântul ofensiv al gazdelor, loveşte nimicitor pe contraatac. În minutul 61 Dumbrava este surprinsă de un contraatac fulgerător iar Vlad Maxim aflat în situaţie ideală nu-l iartă pe goal keeperul sălăjean. La 2-0 jocurile erau cam făcute aşa că ambele tabere au început să dea posibilitatea şi altor jucători să intre în teren şi într-un interval de vreo 15 minute au avut loc cinci schimbări.

Gazdele reuşesc să marcheze şi ele golul de onoare, în minutul 84, când Marius Bălău l-a lovit în careu pe Alin Mierea şi arbitrul a acordat penalty-ul prin care Gabriel Ţiriac şi-a înscris numele pe lista marcatorilor.

Cei care vor închide tabela vor fi tot jucătorii Unirii în minutul 90+4, Raul Silaghi, printr-o lovitură de cap, reuşind să-i aducă în extaz pe cei 400 de tăşnădeni care, după fluierul de final al centralului Sergiu Popa, au sărbătorit promovarea cu favoriţii chiar pe gazon.
Dumbrava Gîlgău – Unirea Tăşnad 1 – 3 (0 – 1)

Au marcat: Gabriel Ţiriac (84 – din 11m), respectiv Gabriel Cădar (28 – din 11m), Vlad Maxim (61) şi Raul Silaghi (90+4)
Dumbrava Gîlgău: Mihai Lung – Costel Chira (66 George Criste), Marius Rus (cpt.), Claudiu Cheţa, Vlad Negrean – Andrei Bene (79 Dan Breban), Gabriel Ţiriac, Flaviu Bărnuţiu, Ciprian Nagy (46 Adrian Gheţi) – Răzvan Sabou (66 Raul Brânduşe) şi Alin Mierea. Rezerve: Ciprian Petran – Alexandru Radu şi Răzvan Meleg. Manager: Marius Paşca. Antrenor secund: Mircea Breban. Delegat: Vasile Făzăcaş
Unirea Tăşnad: Raul Cherecheş – Marius Bălău, Răzvan Hodaş (83 Cosmin Maşlinca), Călin Vădan, Flaviu Moş – Cristian Schnellenperger (cpt.), Nagy Imre (70 Mădălin Bolba), Ovidiu Creţ, Vlad Maxim (79 Bakai Balacs) – Gabriel Cădar (90 Flaviu Panc) şi Raul Silaghi. Rezerve: Răzvan Bolba, Flaviu Panc, Bencze Robert şi Cristian Holczberger. Delegat: Zsigo Lorand. Antrenor: Marius Botan. Antrenor secund: Bogdan Moise