Spania – Germania, finala Euro U21

Spania - Germania

Spania și Germania își vor disputa ultimul act al competiției găzduite de Polonia. Ibericii au trecut fără prea mari probleme de Italia, la capătul unei partide pe care au dominat-o de la un capăt la celălalt.
    Germania a avut o misiune mult mai dificilă. Nemții au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Anglia.
    Ambele semifinale au fost extrem de spectaculoase și aproape toate cele 8 goluri marcate au venit după super execuții.
    În penultimul act, reprezentativa iberică a trecut cu 3-1 de Italia iar nemții au învins la lovituri de departajare Anglia. Jucătorul lui Atletico Madrid, Saul Niguez, a semnat un hattrick pentru Spania în interval de doar 21 de minute, în repriza secundă. Italia a reușit să egaleze pentru scurt timp la unu după ce a avut și un eliminat în minutul 58.
    Germania a deschis scorul împotriva Angliei, a fost apoi condusă cu 2-1 din debutul reprizei secunde, a egalat, s-a ajuns la penaltyuri și a câștigat cu 4-3.
    Finala se va disputa vineri la Cracovia.