More


    Olimpia începe noul sezon în deplasare la Metaloglobus București

    =

    oli

    La baza sportivă a Federaţiei Române de Fotbal de la Mogoşoaia, a avut loc ieri tragerea la sorţi pentru stabilirea programului competiţional al ediţiei 2017-2018 a Ligii 2.

    Noul campionat al eşalonului secund ar putea avea la start 20 de cluburi, situaţia Forestei Suceava şi a Metalului Reşiţa urmând a fi clarificată în viitoarea şedinţă a Comitetului Executiv al FRF, ce va avea loc pe 1 august. Până atunci, în Adunarea Generală Extraordinară a Cluburilor din Liga 2, care a avut loc ieri dimineaţă la Mogoşoaia, s-au inclus în calcul cele 19 cluburi înscrise până la 20 iulie, cât şi Metalul Reşiţa, echipă care solicită să joace în noul sezon în locul echipei FC Braşov, cea care avea drept de participare, însă nu s-a înscris, fiindcă va intra în faliment.

    Olimpia Satu Mare va începe noua ediție de campionat în deplasare la București împotriva noupromovatei Metaloglobus. Apoi în runda a 2 a elevii lui Selymes vor juca acasă cu Academica Clinceni.

    Programul ar putea fi refăcut…
    Celor două cluburi ale căror prezenţă încă stă sub semnul întrebării li s-au acordat cele două numere din finalul tabelei Berger de 20 pe care s-a făcut programul noului sezon. Foresta a primit numărul 19, în timp ce Metalul Reşiţa pe 20. În situaţia în care Foresta nu poate continua în campionat, fiindcă până în acest moment nu s-a reunit, are datorii şi nu mai are jucători, iar Metalul nu îşi va rezolva situaţia juridică, atunci membrii CEx nu le vor primi în campionat. În această ipostază, programul Ligii 2 va suferi modificări, iar ţintarul va fi făcut de pe o tabelă Berger de 18 cluburi, numerele celor 18 echipe urmând a rămâne cele extrase în şedinţa de astăzi de la Mogoşoaia (le poţi vedea enumerate mai jos).

    Se ia această măsură, de formare a unui nou program pe o tabelă Berger de 18, deoarece dacă va fi menţinut cel făcut de pe tabela Berger de 20, atunci în aproape fiecare etapă vor fi două echipe care vor sta, lucru nedorit de niciuna dintre formaţiile care alcătuiesc componenţa noului sezon al Ligii 2.

    Se joacă până pe 9 decembrie
    Începutul acestei ediţii de Liga 2 va avea loc pe 5 august şi se va încheiat pe 2 iunie. Prima parte a sezonului se va termina pe 9 decembrie, după desfăşurarea a 19 etape din tur şi a două din retur, în acest interval urmând să se dispute şi două runde intermediare, pe 23 august, respectiv 8 noiembrie. În această perioadă, echipele din eşalonul secund vor juca şi în cadrul Cupei României, pe 13 septembrie (faza III), 4 noiembrie (faza IV), 25 octombrie (16-imi) şi 29 noiembrie (optimi).

    Partea a doua a sezonului, în care mai rămân 17 etape, ar trebui în mod normal, dacă nu se va ajunge la amânări din diverse cauze, să se reia pe 24 februarie şi să se încheie pe 2 iunie. În acest interval vor avea loc încă două etape intermediare, pe 18 aprilie, respectiv pe 16 mai. Dacă vor ajunge atât de departe, echipele din Liga 2 ar mai putea juca în Cupa României pe 28 februarie (sferturi), 18 aprilie (semifinale – tur), 9 mai (semifinale – retur) şi 17 mai (finală).


    Programul competiţional al noului sezon al Ligii 2, ediţia 2017/2018 – TUR:

    ETAPA 1 – 5 august 2017
    Luceafărul Oradea – Metalul Reşiţa
    Ripensia Timişoara – Foresta Suceava
    ASA Târgu Mureş – Ştiinţa Miroslava
    Dacia Unirea Brăila – ASU Poli Tim.
    SCM Piteşti – Pandurii Târgu Jiu
    Chindia Târgovişte – UTA Bătrâna Doamnă
    Metaloglobus B.- Olimpia Satu Mare
    Academica Clinceni – Dunărea Călăraşi
    CS Mioveni – CS Afumaţi
    AFC Hermannstadt – CS Baloteşti

    ETAPA 2 – 12 august 2017
    Metalul Reşiţa – CS Baloteşti
    CS Afumaţi – AFC Hermannstadt
    Dunărea Călăraşi – CS Mioveni
    Olimpia Satu Mare – Academica Clinceni
    UTA Bătrâna Doamnă – Metaloglobus Bucureşti
    Pandurii Târgu Jiu – Chindia Târgovişte
    ASU Poli Tim.- SCM Piteşti
    Ştiinţa Miroslava – Dacia Unirea Brăila
    Foresta Suceava – ASA Târgu Mureş
    Luceafărul Oradea – Ripensia Timişoara

    ETAPA 3 – 19 august 2017
    Ripensia Timişoara – Metalul Reşiţa
    ASA Târgu Mureş – Luceafărul Oradea
    Dacia Unirea Brăila – Foresta Suceava
    SCM Piteşti – Ştiinţa Miroslava
    Chindia Târgovişte – ASU Poli Tim.
    Metaloglobus B.- Pandurii Târgu Jiu
    Academica Clinceni – UTA Bătrâna Doamnă
    CS Mioveni – Olimpia Satu Mare
    AFC Hermannstadt – Dunărea Călăraşi
    CS Baloteşti – CS Afumaţi

    ETAPA 4 – 23 august 2017 – intermediară
    Metalul Reşiţa – CS Afumaţi
    Dunărea Călăraşi – CS Baloteşti
    Olimpia Satu Mare – AFC Hermannstadt
    UTA Bătrâna Doamnă – CS Mioveni
    Pandurii Târgu Jiu – Academica Clinceni
    ASU Poli Tim.- Metaloglobus Bucureşti
    Ştiinţa Miroslava – Chindia Târgovişte
    Foresta Suceava – SCM Piteşti
    Luceafărul Oradea – Dacia Unirea Brăila
    Ripensia Timişoara – ASA Târgu Mureş

    ETAPA 5 – 26 august 2017
    ASA Târgu Mureş – Metalul Reşiţa
    Dacia Unirea Brăila – Ripensia Timişoara
    SCM Piteşti – Luceafărul Oradea
    Chindia Târgovişte – Foresta Suceava
    Metaloglobus B.- Ştiinţa Miroslava
    Academica Clinceni – ASU Poli Tim.
    CS Mioveni – Pandurii Târgu Jiu
    AFC Hermannstadt – UTA Bătrâna Doamnă
    CS Baloteşti – Olimpia Satu Mare
    CS Afumaţi – Dunărea Călăraşi

    ETAPA 6 – 2 septembrie 2017
    Metalul Reşiţa – Dunărea Călăraşi
    Olimpia Satu Mare – CS Afumaţi
    UTA Bătrâna Doamnă – CS Baloteşti
    Pandurii Târgu Jiu – AFC Hermannstadt
    ASU Poli Tim.- CS Mioveni
    Ştiinţa Miroslava – Academica Clinceni
    Foresta Suceava – Metaloglobus Bucureşti
    Luceafărul Oradea – Chindia Târgovişte
    Ripensia Timişoara – SCM Piteşti
    ASA Târgu Mureş – Dacia Unirea Brăila

    ETAPA 7 – 9 septembrie 2017

    Dacia Unirea Brăila – Metalul Reşiţa
    SCM Piteşti – ASA Târgu Mureş
    Chindia Târgovişte – Ripensia Timişoara
    Metaloglobus B.- Luceafărul Oradea
    Academica Clinceni – Foresta Suceava
    CS Mioveni – Ştiinţa Miroslava
    AFC Hermannstadt – ASU Poli Tim.
    CS Baloteşti – Pandurii Târgu Jiu
    CS Afumaţi – UTA Bătrâna Doamnă
    Dunărea Călăraşi – Olimpia Satu Mare

    ETAPA 8 – 16 septembrie 2017

    Metalul Reşiţa – Olimpia Satu Mare
    UTA Bătrâna Doamnă – Dunărea Călăraşi
    Pandurii Târgu Jiu – CS Afumaţi
    ASU Poli Tim.- CS Baloteşti
    Ştiinţa Miroslava – AFC Hermannstadt
    Foresta Suceava – CS Mioveni
    Luceafărul Oradea – Academica Clinceni
    Ripensia Timişoara – Metaloglobus Bucureşti
    ASA Târgu Mureş – Chindia Târgovişte
    Dacia Unirea Brăila – SCM Piteşti

    ETAPA 9 – 23 septembrie 2017

    SCM Piteşti – Metalul Reşiţa
    Chindia Târgovişte – Dacia Unirea Brăila
    Metaloglobus B.- ASA Târgu Mureş
    Academica Clinceni – Ripensia Timişoara
    CS Mioveni – Luceafărul Oradea
    AFC Hermannstadt – Foresta Suceava
    CS Baloteşti – Ştiinţa Miroslava
    CS Afumaţi – ASU Poli Tim.
    Dunărea Călăraşi – Pandurii Târgu Jiu
    Olimpia Satu Mare – UTA Bătrâna Doamnă

    ETAPA 10 – 30 septembrie 2017
    Metalul Reşiţa – UTA Bătrâna Doamnă
    Pandurii Târgu Jiu – Olimpia Satu Mare
    ASU Poli Tim.- Dunărea Călăraşi
    Ştiinţa Miroslava – CS Afumaţi
    Foresta Suceava – CS Baloteşti
    Luceafărul Oradea – AFC Hermannstadt
    Ripensia Timişoara – CS Mioveni
    ASA Târgu Mureş – Academica Clinceni
    Dacia Unirea Brăila – Metaloglobus Bucureşti
    SCM Piteşti – Chindia Târgovişte

    ETAPA 11 – 7 octombrie 2017
    Chindia Târgovişte – Metalul Reşiţa
    Metaloglobus B.- SCM Piteşti
    Academica Clinceni – Dacia Unirea Brăila
    CS Mioveni – ASA Târgu Mureş
    AFC Hermannstadt – Ripensia Timişoara
    CS Baloteşti – Luceafărul Oradea
    CS Afumaţi – Foresta Suceava
    Dunărea Călăraşi – Ştiinţa Miroslava
    Olimpia Satu Mare – ASU Poli Tim.
    UTA Bătrâna Doamnă – Pandurii Târgu Jiu

    ETAPA 12 – 14 octombrie 2017
    Metalul Reşiţa – Pandurii Târgu Jiu
    ASU Poli Tim.- UTA Bătrâna Doamnă
    Ştiinţa Miroslava – Olimpia Satu Mare
    Foresta Suceava – Dunărea Călăraşi
    Luceafărul Oradea – CS Afumaţi
    Ripensia Timişoara – CS Baloteşti
    ASA Târgu Mureş – AFC Hermannstadt
    Dacia Unirea Brăila – CS Mioveni
    SCM Piteşti – Academica Clinceni
    Chindia Târgovişte – Metaloglobus Bucureşti

    ETAPA 13 – 21 octombrie 2017
    Metaloglobus B.- Metalul Reşiţa
    Academica Clinceni – Chindia Târgovişte
    CS Mioveni – SCM Piteşti
    AFC Hermannstadt – Dacia Unirea Brăila
    CS Baloteşti – ASA Târgu Mureş
    CS Afumaţi – Ripensia Timişoara
    Dunărea Călăraşi – Luceafărul Oradea
    Olimpia Satu Mare – Foresta Suceava
    UTA Bătrâna Doamnă – Ştiinţa Miroslava
    Pandurii Târgu Jiu – ASU Poli Tim.

    ETAPA 14 – 28 octombrie 2017
    Metalul Reşiţa – ASU Poli Tim.
    Ştiinţa Miroslava – Pandurii Târgu Jiu
    Foresta Suceava – UTA Bătrâna Doamnă
    Luceafărul Oradea – Olimpia Satu Mare
    Ripensia Timişoara – Dunărea Călăraşi
    ASA Târgu Mureş – CS Afumaţi
    Dacia Unirea Brăila – CS Baloteşti
    SCM Piteşti – AFC Hermannstadt
    Chindia Târgovişte – CS Mioveni
    Metaloglobus B.- Academica Clinceni
    ETAPA 15 – 4 noiembrie 2017
    Academica Clinceni – Metalul Reşiţa
    CS Mioveni – Metaloglobus Bucureşti
    AFC Hermannstadt – Chindia Târgovişte
    CS Baloteşti – SCM Piteşti
    CS Afumaţi – Dacia Unirea Brăila
    Dunărea Călăraşi – ASA Târgu Mureş
    Olimpia Satu Mare – Ripensia Timişoara
    UTA Bătrâna Doamnă – Luceafărul Oradea
    Pandurii Târgu Jiu – Foresta Suceava
    ASU Poli Tim.- Ştiinţa Miroslava

    ETAPA 16 – 8 noiembrie 2017 – intermediară
    Metalul Reşiţa – Ştiinţa Miroslava
    Foresta Suceava – ASU Poli Tim.
    Luceafărul Oradea – Pandurii Târgu Jiu
    Ripensia Timişoara – UTA Bătrâna Doamnă
    ASA Târgu Mureş – Olimpia Satu Mare
    Dacia Unirea Brăila – Dunărea Călăraşi
    SCM Piteşti – CS Afumaţi
    Chindia Târgovişte – CS Baloteşti
    Metaloglobus B.- AFC Hermannstadt
    Academica Clinceni – CS Mioveni

    ETAPA 17 – 11 noiembrie 2017
    CS Mioveni – Metalul Reşiţa
    AFC Hermannstadt – Academica Clinceni
    CS Baloteşti – Metaloglobus Bucureşti
    CS Afumaţi – Chindia Târgovişte
    Dunărea Călăraşi – SCM Piteşti
    Olimpia Satu Mare – Dacia Unirea Brăila
    UTA Bătrâna Doamnă – ASA Târgu Mureş
    Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timişoara
    ASU Poli Tim.- Luceafărul Oradea
    Ştiinţa Miroslava – Foresta Suceava

    ETAPA 18 – 18 noiembrie 2017
    Metalul Reşiţa – Foresta Suceava
    Luceafărul Oradea – Ştiinţa Miroslava
    Ripensia Timişoara – ASU Poli Tim.
    ASA Târgu Mureş – Pandurii Târgu Jiu
    Dacia Unirea Brăila – UTA Bătrâna Doamnă
    SCM Piteşti – Olimpia Satu Mare
    Chindia Târgovişte – Dunărea Călăraşi
    Metaloglobus B.- CS Afumaţi
    Academica Clinceni – CS Baloteşti
    CS Mioveni – AFC Hermannstadt

    ETAPA 19 – 25 noiembrie 2017
    AFC Hermannstadt – Metalul Reşiţa
    CS Baloteşti – CS Mioveni
    CS Afumaţi – Academica Clinceni
    Dunărea Călăraşi – Metaloglobus Bucureşti
    Olimpia Satu Mare – Chindia Târgovişte
    UTA Bătrâna Doamnă – SCM Piteşti
    Pandurii Târgu Jiu – Dacia Unirea Brăila
    ASU Poli Tim.- ASA Târgu Mureş
    Ştiinţa Miroslava – Ripensia Timişoara
    Foresta Suceava – Luceafărul Oradea


    8 Prima parte a campionatului continuă cu încă două etape din retur, pe 2 decembrie, respectiv 9 decembrie. Partea a doua a sezonului se reia pe 24 februarie 2018 şi se încheie pe 2 iunie 2018. În acest interval vor avea loc încă două etape intermediare, pe 18 aprilie 2018, respectiv 16 mai 2018.



    ULTIMELE ȘTIRI

    Latest Posts

    spot_img
    spot_img