Dacă nu-i Ayza, e Năstăsie

mioveni

Olimpia a pierdut, din păcate, de o manieră categorică duelul de la Mioveni din etapa a 3-a a Ligii a 2-a. Argeșenii s-au impus cu 3-0 după un meci pe care l-au dominat copios și în care elevii lui Selymes n-au reușit să trimită decât un singur șut pe spațiul porții adversarilor. Fără Ayza, accidentat, un alt veteran, Năstăsie, le-a dat bătăi de cap fundașilor sătmăreni. Năstăsie a marcat toate cele trei goluri ale partidei. A deschis scorul din minutul 3 după un penalty iar apoi a mai punctat în minutele 50 și 89.

CS Mioveni: Croitoru – Tirica, Gugu, Ichim, E. Stoica – Mîrzeanu, R. Lazăr, Rădescu (Iamandi, min. 87), Florescu (Pirtea, min. 68), Andor (Neagoe, min. 80), Năstăsie. Antrenor: Florin Marin.

FC Olimpia: F. Muntean – Duruş, F. Mureşan, C. Munteanu (cpt.), Brata, Achim (Lukacs, min. 46), Cubaş, Mihloca, Ben Khalifa (Jurj, min. 80), Ayoub (Rus, min. 60), Lusmaba. Rezerve neutilizate: Şuta, Cocian, Copaci, Hlinca. Antrenor: Tiberiu Selymes.

Ripensia, liderul surpriză
La finalul săptămânii trecute s-au disputat meciurile etapei a treia a ligii secunde.

Scorul etapei ca fost reușit de Dacia Unirea Brăila, care a învins-o pe Foresta Suceava cu 9-1! În prima etapă, sucevenii pierduseră cu 0-16 în fața Ripensiei Timișoara.

UTA, considerată de mulți favorită certă la promovare, s-a impus la Clinceni, scor 3-0.
Pandurii, cu sătmăreanul Vlad Bujor printre marcatori, s-a impus pe terenul lui Metaloglobus, scor 3-2, în timp ce echipa lui Bogdan Andone, ASU Poli Timișoara a pierdut la Târgoviște, 0-2.
|
Vineri, ASA Târgu Mureș cu sătmărenii Ene și Munteanu titulari au învins greu Luceafărul Oradea, 3-2 după un meci pe care mureșenii l-au jucat cu un om mai puțin încă din prima repriză.Echipele din județul Argeș, CS Mioveni și FC Argeș au jucat și ele vineri seara și n-au avut emoții cu adversarele, Știința Miroslava și Olimpia Satu Mare de care au trecut cu același scor…3-0!

Urmează miercuri etapa a 4-a, una în care vom avea parte de duelul primelor două clasate, Ripensia-ASA Târgu Mureș, dar și duelul candidatelor la promovare, UTA- Mioveni.

Olimpia va întâlni pe teren propriu , de la ora 18 nou-promovata Hermannstadt Sibiu.