Clujenii au interzis la puncte, la Tășnad

liga3

Unirea Tășnad a obținut a treia victorie acasă în actualul sezon. A fost un nou succes cu 2-0 venit tot împotriva unui adversar din județul Cluj.

După ce au bătut Unirea Dej și U Cluj Napoca, sâmbătă a venit rândul ”virușilor verzi” de la Sănătatea Cluj să plece acasă cu coada între picioare.

Tășnădenii au închis excelent culoarele spre propria poartă iar în partea a doua au punctat prin Ciul și Bolba. După o fază cursivă cu șapte pase consecutive, Ciul a deschis scorul în minutul 54 pentru ca după un final încins cu nervi și o eliminare la oaspeți, Mădălin Bolba să închidă tabela în prelungiri, 2-0, și acum Unirea speră să aducă și primele puncte din deplasare.

Etapa următoare, Unirea Tășnad joacă în deplasare la FC Avrig.

De remarcat revenirea mijlocașului Denis Chivari. Fostul jucător al Olimpiei, accidentat la lotul național al României, a fost titular la Tășnad și a evoluat o oră pentru gazde. Să sperăm că va reveni cât mai curând la forma care l-a propulsat în atenția oficialilor FRF…

SERIA 5, etapa 6
CFR Cluj 2 – Unirea Alba Iulia 0-1
Mory Konare (60 – autogol)
U. Cluj – V. Ghimbav 7-2
Octavian Ursu (10, 37), Răzvan Greu (52), Octavian Abrudan (72), Rareş Takacs (82), Dorin Goga (87 – penalty), Iuliu Haţiegan (90) / Rareş Takacs (28 – autogol), Sergiu Mihai (74)
Performanţa Ighiu – Metalurgistul Cugir 2-1
Dragoş Iclănzan (45), Claudiu Oara (78) / Andrei Făgărăşanu (63 – penalty)
Avântul Reghin – ACS Fotbal Comuna Recea 0-1